Přejít na obsah

Za lékařskou pohotovost se bude platit

zpět
16.10.2007

Již podruhé bylo včera zrušeno zasedání zdravotního výboru pražského zastupitelstva. Stejně jako před týdnem, kdy se výbor nesešel poprvé, byly podle všeho důvodem neshody ohledně řešení budoucnosti lékařských služeb první pomoci...

V hlavním městě bude jen jedna ambulance, zbytek péče o nemocné zajistí lékaři v sanitkách

Tu musí podle nedávného rozhodnutí ústavního soudu zajišťovat kraje.

Už delší dobu se na pražském magistrátu hovoří o tom, že se provoz pohotovostí Praze nevyplácí. Radní pro oblast zdravotnictví Milan Pešák (ODS) proto přišel už dříve, poté co osobně během noci navštívil několik pohotovostí, s návrhem tyto služby omezit. Už tehdy ale přišel s řešením. „Sami jsme se přesvědčili, že ne vždy jsou pohotovosti vytížené, jejich omezení by proto bylo možné, přičemž by je nahradila návštěvní služba provozovaná pražskou záchrankou,“ řekl Právu krátce po inspekci. Obě tyto služby budou ale od Nového roku placené. Za každou návštěvu pohotovosti nebo návštěvu lékaře doma pacient zaplatí devadesát korun.

Jen do půlnoci

Dnes je ale jisté, že nebude rozhodování o budoucnosti pohotovostí jednoduché, zvláště když se celá věc neustále odsouvá. „Plán byl tuto změnu odstartovat od Nového roku, ještě věřím, že se to dá stihnout, ale je nejvyšší čas,“ řekl Právu Pešák.

Právě on má nyní ve zdravotním výboru nelehkou pozici, protože musí zajistit úsporu z pětadvacetimiliónové částky, kterou město na pohotovosti vyčlenilo v rozpočtu.

První návrh, který počítal s 18 milióny, přičemž by byly zachovány dvě pohotovostní ordinace, totiž narazil u vedení záchranky. To totiž podle dokumentů požadovalo místo 10,5 miliónu takřka dvojnásobek.

„Nyní jsme našli úsporu ve víkendovém provozu ambulance, ta měla být původně nonstop, nyní počítáme s provozem v sobotu od osmé do osmé a v neděli od poledne do půlnoci. Ve všední den bude fungovat od devatenácti do půlnoci. Ostatní péči zajistí lékaři v sanitkách,“ řekl Právu Pešák.

V případě, kdy by v provozu zůstala jen ambulance v Palackého ulici v centru Prahy, by se rozpočet dostal na 16,5 miliónu. Asi pět miliónů bude stát provoz ambulance, zbytek dostane záchranná služba na výjezdy lékařů do domácností.

Rozhodnout by se mělo podle informací Práva již zítra odpoledne, na kdy má zdravotní výbor přesunuto jednání.

Jakub Mračno, Právo


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Právo

Komentovat článek: Za lékařskou pohotovost se bude platit

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Za lékařskou pohotovost se bude platit

Komentáře

dalších 5 komentářů
zprávy Re:Re:Re:Tak na to jsem zvědavý.  | 16. 10. 2007 17:51

Zřejmě nedostatek lékařů, kteří v současné době chybí i v těch spádových nemocnicích, ale nikdo to nechce přiznat.

jiri k.k.k. Re:Re:Tak na to jsem zvědavý.  | 16. 10. 2007 17:16

No, musime byt tolerance sama... Byl jsem s matkou na vysetreni v nemocnici. Ambulance od 9, zacatek v 10 a ve spolecne cekarne pro 3 ambulance celkem 32 lidi+ ja. Takze odhadem 10 lidi na ambulanci. Skoro na cely den... Kdyz jsem se zajimal o nastavbovou atestaci z pracovniho lekarstvi tak mi bylo cekat ve Vinohradske na pani primarku. Kdyz jsem zjistil, ze na 6 postelich delala vizitu cely den tak jsem se sebral a mavnul rukou...Dnes mi ze spadove nemocnice chodi propousteci zpravy po 5,6 i po 8 tydnech od propusteni pacienta..Tak co si o tom mam myslet?

zdravotník Re:Tak na to jsem zvědavý.  | 16. 10. 2007 15:34

To je jednoduché. Myšlení krajských laických zdravot- ních radů je takové, že s ničím nedělají velkou sta- rost (není se , co divit - vždyť je tam celá řada mgr.,ing. a podobných zdravotních odborníků), jejichž cílem je o zdravotnictví nic nevědět, nedělat pro to nic nebo co nejméně. Proto všechno zruší s vyjádřením. že oškliví lékaři nechtějí a oni radní nemůžou nic, a proto hurá veškerou péči zajistí přece nemocnice, které všichni napadají, jak jich je moc, jak fungují nehospodárně, apod. Přece žádný pr. lékař nebude dobrovolně poskytovat žalostně placené služby, zatímco v nemocnicích je plno přeplacených doktorů, kteří ne- mají ve službách na svých odděleních , co dělat. A až si přes noc odpočnou při suplaci LSPP, můžou ráno plně odpočatí na operační sály, do specializovaných amb., katlabů apod. Zatímco odpočatí lékaři RLP a pr. lékaři terénu se zase budou plně věnovat svým klientům cca do 12.00 hod.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné