Za lékařskou pohotovost se bude platit

Titulní obrázek

Již podruhé bylo včera zrušeno zasedání zdravotního výboru pražského zastupitelstva. Stejně jako před týdnem, kdy se výbor nesešel poprvé, byly podle všeho důvodem neshody ohledně řešení budoucnosti lékařských služeb první pomoci…

V hlavním městě bude jen jedna ambulance, zbytek péče o nemocné zajistí lékaři v sanitkách

Tu musí podle nedávného rozhodnutí ústavního soudu zajišťovat kraje.

Už delší dobu se na pražském magistrátu hovoří o tom, že se provoz pohotovostí Praze nevyplácí. Radní pro oblast zdravotnictví Milan Pešák (ODS) proto přišel už dříve, poté co osobně během noci navštívil několik pohotovostí, s návrhem tyto služby omezit. Už tehdy ale přišel s řešením. „Sami jsme se přesvědčili, že ne vždy jsou pohotovosti vytížené, jejich omezení by proto bylo možné, přičemž by je nahradila návštěvní služba provozovaná pražskou záchrankou,“ řekl Právu krátce po inspekci. Obě tyto služby budou ale od Nového roku placené. Za každou návštěvu pohotovosti nebo návštěvu lékaře doma pacient zaplatí devadesát korun.

Jen do půlnoci

Dnes je ale jisté, že nebude rozhodování o budoucnosti pohotovostí jednoduché, zvláště když se celá věc neustále odsouvá. „Plán byl tuto změnu odstartovat od Nového roku, ještě věřím, že se to dá stihnout, ale je nejvyšší čas,“ řekl Právu Pešák.

Právě on má nyní ve zdravotním výboru nelehkou pozici, protože musí zajistit úsporu z pětadvacetimiliónové částky, kterou město na pohotovosti vyčlenilo v rozpočtu.

První návrh, který počítal s 18 milióny, přičemž by byly zachovány dvě pohotovostní ordinace, totiž narazil u vedení záchranky. To totiž podle dokumentů požadovalo místo 10,5 miliónu takřka dvojnásobek.

„Nyní jsme našli úsporu ve víkendovém provozu ambulance, ta měla být původně nonstop, nyní počítáme s provozem v sobotu od osmé do osmé a v neděli od poledne do půlnoci. Ve všední den bude fungovat od devatenácti do půlnoci. Ostatní péči zajistí lékaři v sanitkách,“ řekl Právu Pešák.

V případě, kdy by v provozu zůstala jen ambulance v Palackého ulici v centru Prahy, by se rozpočet dostal na 16,5 miliónu. Asi pět miliónů bude stát provoz ambulance, zbytek dostane záchranná služba na výjezdy lékařů do domácností.

Rozhodnout by se mělo podle informací Práva již zítra odpoledne, na kdy má zdravotní výbor přesunuto jednání.

Jakub Mračno, Právo

Ohodnoťte tento článek!