Přejít na obsah

Za léky se moc utrácí, ožívá plán limitů jako za Ratha

zpět
29.10.2009
peníze, daně, kalkulačka
zvětšitpeníze, daně, kalkulačkaZdroj: business.mt.gov

peníze, daně, kalkulačka | Zdroj: business.mt.gov

 

Je to teprve tři roky, co se na pražském Staroměstském náměstí srocovaly tisíce lékařů v bílých pláštích, aby protestovaly proti tvrdým limitům exministra zdravotnictví Davida Ratha. Ten tehdy diktoval lékařům, kolik péče ještě smějí svým pacientům poskytnout, a kolik už ne. Pokud neuposlechli, platili pokuty.

Dnes se tvrdé limity vrací. Už o nich jedná ministerstvo zdravotnictví s pojišťovnami. „Nějaké limity pro lékaře tu skutečně budou muset být,“ potvrdil první náměstek ministryně zdravotnictví Marek Šnajdr.

Za vším stojí příliš vysoké ceny léků. Ty se Česku dlouhodobě nedaří snížit. Úřad, který má dozor nad léky na starosti, totiž revize cen a úhrad nestíhá.

Ministerstvo zdravotnictví se proto rozhodlo ke dvěma velkým změnám: Jednorázově sníží od ledna všem lékům na českém trhu cenu i úhradu o sedm procent, čímž ušetří necelé tři miliardy korun. Toto opatření obsahuje takzvaný Janotův balíček úsporných opatření.

A zavede přísnější limity pro jejich předepisování.

Firmy políčí na lékaře

„Takový krok ministerstva by byl naprosto logický. Plošné snížení cen a úhrad samo o sobě totiž nikdy nemůže přinést úsporu, pokud nebude doprovázeno dalšími opatřeními. Dokládá to praxe,“ hodnotí expert na léky ze společnosti Infopharm Josef Suchopár.

Stačí se podle něj podívat do dalších zemí Evropské unie. Jednotlivé státy Evropy se od roku 1990 pokoušely snižovat ceny léků už nejméně osmnáctkrát, nikdy ale k meziročnímu poklesu výdajů za léky nedošlo.

O tom, kolik léků se spotřebuje, totiž rozhodují lékaři. Podle Suchopára se tak dá se očekávat, že se výrobci sice smíří s nižšími cenami, ale o to víc zatlačí na lékaře, aby jich lidem předepisovali víc.

„Výrobci si k lékařům dostat umějí, to je známá věc. Je proto třeba omezit jejich spotřebu,“ vysvětlil Suchopár.

Návrat k receptu Davida Ratha

Ministerstvo už proto zahájilo jednání s pojišťovnami. Připravuje také novou vyhlášku. Ta bude znamenat, že lékař nesmí při předepisování léků překročit určitou hranici. Jinak dostane od pojišťovny pokutu. Určitou laťku měli lékaři i doposud, byla ale mírná.

K podobnému kroku, který drasticky snížil povolené množství poskytnuté péče, se před třemi lety uchýlil už bývalý ministr zdravotnictví David Rath. Skutečně ušetřil.

Poprvé od roku 1990 se v českém zdravotnickém systému zastavil strmý růst výdajů za léky. Češi tehdy utratili za léky o 200 milionů meziročně méně a zdravotní pojišťovny se dostaly z dluhů.

„Je to ojedinělý výkon i v celé Evropské unii. Za tohle bych zasloužil státní vyznamenání,“ pochválil se tehdy Rath.

Mezitím mu ale pod okny stávkovali lékaři i pacienti. Lékaři se totiž kvůli pokutám báli medikamenty předepisovat i chronicky nemocným. Těm se zase protahovaly čekací lhůty na operace.

Pokud tvrdší limity ministerstvo skutečně zavede, příští rok by to mohlo podle lékařů vypadat podobně. Třeba už jen z tohoto důvodu: Z českého trhu mizí některé levnější léky a nahrazují preparáty daleko dražší.

„Zatímco například léčba základním lékem Delagilem vyšla dřív na třicet korun, jeho dnešní nástupce Plaquenil stojí 510 korun,“ uvádí jeden z příkladů českobudějovická revmatoložka Maria Kortusová. Podobných případů by se podle ní našlo daleko víc.

Lékaři se tak nemusí do stanovených limitů vejít. Nebo se nákladná léčba dostane k daleko menšímu počtu pacientů.

Přitom pojišťovny hospodaří podle posledních statistik se zhruba stejnou sumou peněz jako loni touto dobou.

Nižší ceny, vyšší spoluúčast

Kromě toho všeho hrozí, že si pacienti daleko víc připlatí za doplatky. „A to u léků, které mají jen takzvanou ohlášenou cenu,“ připomíná také šéf České lékárnické komory Stanislav Havlíček.

Zhruba čtyři tisíce léků, tedy asi polovina ze všech, totiž nemá maximální cenu určenou státem. Tyto léky mají jen takzvanou ohlášenou cenu, kterou si určí sám výrobce.

„Těsně předtím, než vejde zákon v platnost, proto může chytrý výrobce zvednout ohlášenou cenu o sedm procent. O nic pak nepřijde. Jediný, kdo zaplatí víc, tak bude pacient. Tomu totiž pojišťovna skutečně zaplatí z ceny léku úhradu o sedm procent nižší,“ řekl Havlíček.


Komentovat článek: Za léky se moc utrácí, ožívá plán limitů jako…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Za léky se moc utrácí, ožívá plán limitů jako…

Komentáře

dalších 29 komentářů
Renata Oxycontin  | 8. 11. 2011 13:55

Oxycontin napíše jedině ambulance bolesti,já ho osobě beru už od r.2007,jen teď se zase doplácí 100Kč,-za balení a to nevydrží dlouho.Ale co je to 100kč,- když na začátku jsem doplácela skoro 700kč,- za balení.Ale naštěstí to zrušili.Teď mě pěkně štve i ta 100kč,- ale nic nenadělám když to brát musím

Marie kyselá Lékaři  | 30. 03. 2010 13:10

Už asi dva roky pozoruji a nejsem sama,jak radikálně se změnil přístup lékařů k pacientům. Hned jak vejdete,čeká sestra za dveřmi s přichystanou dlaní na poplatek,samosebou bez dokladu.Většinou lékař nerudně odpoví na pozdrav,nikdy nevstane,aby vám změřil tlat,poslechl,nebo nedejbože nějaký namáhavější úkon. Před dvěma roky jsem byla v nemocnici,Podle ultrazvuku a rozboru krve zjistili onemocnění štítné žlázy.dostala jsem pokyn za tři měsíce jít k obvodnímu lékaři na odběr krve,pokud by se nález při současném užívání LETROXU nezlepšil,tak požádat o doporučení k Endokrinologovi.Obvodní lékař se tomu moc smál společně ze sestrou,která má do ordinace otevřené dveře,aby jí neuniklo ani slovo mi řekli,že takový nález má každý,kdo projde nemocnicí a krev mi nevzal.Za víc jak rok jsem se opět dostala do nemocnice.Po odběru krve a ultrazvuku ihned endokrinologie,kde mi lékař sdělil,že mi štítná žláza nepracuje a navíc na ní mám velký nádor.Jako pacentovi mi nezbývá ptát se PROČ.Lékaři sice šetří,ale finální léčba,když se něco zanedbá,je pak daleko dražší!Takovýchto příspěvků sebe,známých by bylo nepřehledně.K nevíře jsou seriály o obětavých lékařích,knihy,kde ještě doktoři pracují podle Hypokratovi přísahy............To už jsou jen sny nás obyčejných,bohužel nemocných starých lidí a to opravdu bolí.

Marie kyselá Oxycontin  | 30. 03. 2010 12:42

Ve Svitavách mi žádný lékař nechce napsat opiát oxycontin,protože je drahý.Sleduji jeho ceny,po každých dvou měsících stojí o sto korun víc,také na něj doplácím stále víc a víc. Protože mám kombinované onemocnění kyčle a páteře,mám velké bolesti.Už jsem zkoušela lék vysadit-nejde to,ta bolest je hrozná. Ačkoli velmi mizerně chodím o dvou francouzkých holích,budu muset kvůli receptu zase cestovat ze Svitav do Vysokého Mýta,do ordinace bolesti.Myslím,že není nutné zdůrazňovat,jak mi ty cesty dají zabrat. Nemám tedy jinou možnost,ortoped ani neurolog operaci nedoporučují,kvůli možným komplikacím.Je mi to hrozně moc líto,že se stát chová k invalidům tak nelidsky! Kyselá Marie

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné