Přejít na obsah

Za lepší péči se bude připlácet už v roce 2012

zpět
13.11.2010
peníze, peněženka
zvětšitpeníze, peněženkaZdroj: www.fam-dubbelman.net

peníze, peněženka | Zdroj: www.fam-dubbelman.net

 

Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) počítá s tím, že od poloviny příštího roku by si pacienti mohli připlácet za lepší materiál a od roku 2012 také za lepší péči.

Startem k této reformě má být novela zákona o veřejném zdravotním pojištění. Ministr se v ní chystá novelizovat pasáže, které připlácení zakazují. Poté se začnou tvořit první nadstandardy. Ty bude podle Hegera nutné stanovit speciálním zákonem.

Podle něj při vydělování nadstandardu rozhodně nepůjde „o masovou záležitost“, spíš o pár výkonů, o které se rozšíří současný seznam výkonů nehrazených z pojištění, jako jsou už teď například kosmetické výkony. Heger také nastínil, jak bude řešit nedostatek peněz ve zdravotnictví. Zhruba miliarda korun by se podle něj dala ušetřit výrazným omezením korupce. Úspor chce dosáhnout kontrolou nákupů nových technologií a úhradových standardů, tedy toho, co zdravotní pojišťovny za léčení platí. Ministr také chce, aby nákup drahých technologií nemocnicemi podléhal větší kontrole. Pokud by jejich nákup měl velký dopad na financování systému, měla by se nejprve vyzkoušet v jednom centru, kam se dostanou všichni potřební pacienti.


Klíčová slova

Autoři

ČTK

Komentovat článek: Za lepší péči se bude připlácet už v roce 2012

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Za lepší péči se bude připlácet už v roce 2012

Komentáře

dalších 7 komentářů
člověk léčený Pátek 21.12.2012  | 14. 11. 2010 00:33

Končí Mayský kalendář. Tak třeba lidé budou utrácet peníze i za lepší péči o sebe sama a lidstvo jako celek, tak nějak z principu. A něco jiného začíná.

BOB Nejásejte předem!  | 13. 11. 2010 20:18

Stanovit standardy ministerstvem je krajně nevýhodné 1. pro proměnlivost proplatitelnosti léčebných úkonů pacientům a 2. stanovení na ministerstvu jednoznačně slouží rozkradení zbytku!

BOB Za lepší péči se nebude připlácet ani v roce 2012  | 13. 11. 2010 20:14

Ad 1) Ano. * Ad 2) Náš současný rozkládatelný, netransparentní systém věřejnoprávního pseudopojištění v tak prokorupční zemi tunelářů nemůže být úspěšný. Rozkrádá se podle některých ekonomů až čtvrtina peněz! Rozkrádací podíl přes léky umožňuje SÚKL svojí malou aktivitou. * Ad 3) Standardy jsou tak proměnlivou veličinou, že je nemůže dělat úředník ministerstva, ale úředník pojišťovny, pokud nemáme zájem stanovit standardy, aby se ostatní peníze mohly rozkrást navíc. Ale to může dělat jen úředník svobodné normální pojišťovny, kterou jsme zatím nezřídili ani jednu.. Ani úředník ministerstva ani úředník současných pseudopojišťoven toho není schopen. * Ad 4) Ano! * Ad 5) Ano i ne! Autor nedůvěřuje schopnosti lékařů vést efektivně své pacienty. Stejně tak nedůvěřují lékařům ani politici. * Ad 6) Regulace zdravotní péče znamená nedostupnost kvalitní zdravotní péče. Zejména v primární péči. Regulace znamená smlouvu pojišťovny s lékařem na omezování kvalitní zdravotní péče, byť je to v současném pseudopojištění jediná cesta, kterou umíme, je to cesta protiústavní. Proto je nezbytné se zbavit současné cesty veřejnoprávního pseudopojištění a nastolit skutečné pojištění u skutečných pojišťoven, kde je konečně možná smlouva pacienta na optimální zdravotní péči a nikoliv na její omezování. * Ad ABC) Pokud bychom odmítli přirozené vztahy a možnost optimální léčby ošetřujícím lékařem pro omezování regulačními mechanismy, pokud bychom odmítli plné proplacení zdravotní péče, pokud bychom trvali na současném rozkládatelném pseudopojištění, pak rozhodně nelze akceptovat Vámi doporučovaný postup vzniku standard.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné