Za minulý rok dluží cizinci českým nemocnicím 59 milionů korun

Loni bylo v českých nemocnicím ošetřeno 61.000 cizinců, z toho pětina byla hospitalizována. Náklady na léčbu celkem dosáhly 455 milionů korun. Zahraniční pacienti nebo jejich pojišťovny dlužili po lhůtě splatnosti 59 milionů korun. Ve srovnání s rokem 2002…

PRAHA – se v nemocnicích léčilo zhruba o desetinu cizinců více, ale pohledávky vzrostly o 20 procent.

Do přehledu nejsou zahrnuti cizinci, jejichž zdravotní péči hradí české zdravotní pojišťovny, a cizinci léčení v ambulantních zařízeních mimo nemocnice, sdělila Zuzana Kamberská z Ústavu zdravotnických informací a statistiky.

Největšími dlužníky byli občané Ukrajiny, kteří nezaplatili 20 milionů korun. Za nimi následovali Slováci s 4,5 a Němci s 3,5 milionu korun. Vietnamci dlužili dva a Britové jeden milion korun. Neuhrazené částky za občany ostatních bývalých sovětských zemí souhrnně dosáhly čtyř milionů korun. Rovněž v roce 2002 byli největšími neplatiči Ukrajinci a Slováci, na třetím místě však byli Nizozemci.

Zhruba pětina zahraničních pacientů se léčila v hlavním městě. Kraje Karlovarský a Plzeňský nejčastěji poskytují zdravotní péči Vietnamcům a Němcům. Ukrajinci jsou více ošetřováni v Čechách než na Moravě a více v krajích s velkými městy, především v Praze. Nejméně cizinců v průběhu roku 2003 ošetřili lékaři z kraje Vysočina.

Například mluvčí pražské Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Leoš Kabát řekl, že celková pohledávka za léčbu poskytnutou občanům cizích států dosáhla 31 milionu korun. Za první pololetí letošního roku nemocnice fakturovala za léčbu 4,7 milionu korun a nedostala dva miliony.

V některých případech vznikají dluhy tím, že zahraniční pojišťovny uhradí jen část účtu a o zbytek vedou spor.

Kabát uvedl, že nemocnice ošetří v akutních případech i lidi, kteří nemají zdravotní pojištění nebo není známa jejich totožnost. Občas pacienti, jakmile se jim uleví, uprchnou. Někdy má nemocnice problém s identifikací pacientů. Stává se například, že pojistky či pasy jsou falešné. Nemocnice proto úzce spolupracuje s cizineckou policií.

Ministerstvo zdravotnictví na péči o cizince podle Kabáta nemocnicím nepřispívá.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!