Za nedostatek Noradrenalinu prý mohou nemocnice samy

Ministerstvo zdravotnictví tvrdí, že nedostatek Noradrenalinu si nemocnice způsobily samy. „Když farmaceutická firma Zentiva přerušila jeho výrobu, některá zdravotnická zařízení se v nákupní horečce tímto přípravkem předzásobila, čímž přivodila jeho nedostatek“, tvrdí tiskové oddělení MZ…

PRAHA – Ministerstvo zdravotnictví tvrdí, že nedostatek Noradrenalinu si nemocnice způsobily samy. „Když farmaceutická firma Zentiva přerušila jeho výrobu, některá zdravotnická zařízení se v nákupní horečce tímto přípravkem předzásobila, čímž přivodila jeho nedostatek“, informoval mluvčí ministerstva zdravotnictví Václav Šebor.

Televize Nova uvedla, že některým nemocničním lékárnám už lék zcela chybí. Úplně došel například nemocnici v Ústí nad Orlicí a s kritickým nedostatkem se potýkají i další menší nemocnice v tomto regionu.

Spotřeba léku podle Šebora nepodléhá sezonním výkyvům a jeho zásoby byly dostatečné. Nebýt jednání některých nemocnic, vydržely by až do dubna, kdy Zentiva plánuje obnovit dodávky léku, uvedl mluvčí.

Zentiva měla problémy s dodávkou substance na výrobu léku. Její dodavatel ukončil výrobu a firma musela hledat nového.

Poslala proto kvůli tomu 10. ledna dopis ministerstvu zdravotnictví. Šebor televizi Nova řekl, že z dopisu nebezpečí úplného nedostatku léku nevyplývalo. V dopise však výslovně stojí, že „lze očekávat během měsíce února 2005 vznik úplného

nedostatku této léčivé látky“, informovala Nova.

Zentiva musela po obnovení výroby léku požádat znovu o kontrolu kvality. Distributoři podle Zentivy lék dostanou 30. března.

Šebor uvedl, že ministerstvo může vydat souhlas s mimořádným dovozem neregistrovaného přípravku. Potřebný lék by tak bylo možné dodat v několika dnech. Zatím ale nikdo takovou žádost na ministerstvo nepodal, uvedl Šebor.

DÁLE ČTĚTE:
Nemocnicím chybí Noradrenalin

ČTK

REAKCE ČTENÁŘŮ Zdraví.Euro.cz

Uživatel: Dr Karel Jiří Rosenberg

Pan Šebor docela sprostě lže. Bylo veřejně prokázáno, že firma Zentiva včas písemně informovala MZ o situaci a bylo povinností ministerstva zajistit náhradní dovoz. O nějakém předzásobování nemůže být řeči, jednak proto, že o tom ZZ vůbec nevěděla, jednak k poměrně krátké expirační lhůtě přípravku. Není to první případ, kdy neschopnost MZ potažmo neschopnost ministryně je svalována na někoho úplně jiného. A samozřejmě, že podvodníci typu Šebora a Klímy jsou v tom lhaní překotně pilní. Ale pánové, máte to do voleb. Pak poletíte první tak, že obrazně nebude moci počítat ministerské schody. Zvážíme podání trestního oznámení pro tr. čin obecného ohrožení, z něhož jsou podezřelí někteří pracovníci MZ.

Ohodnoťte tento článek!