Za nelegální obchodování s kůží jen podmínečné tresty

Titulní obrázek

Lékaři z brněnské Fakultní nemocnice vyvezli do Holandska desítky metrů čtverečních kůže. Soud jim za to včera vyměřil podmínečné tresty a vysoké pokuty od padesáti tisíc do jednoho a půl milionu korun. Aktérům zcela ojedinělého případu v historii české kriminality a zdravotnictví hrozilo až osmileté vězení. Hlavní postavou byl bývalý šéf tkáňové banky Jiří Adler…

Lékaři z brněnské Fakultní nemocnice vyvezli do Holandska desítky metrů čtverečních kůže. Soud jim za to včera vyměřil podmínečné tresty a vysoké pokuty od padesáti tisíc do jednoho a půl milionu korun. „Pět bývalých a současných zaměstnanců tkáňové banky z Fakultní nemocnice BrnoBohunice a syn jedné lékařky čelí žalobě za to, že posílali tkáň z mrtvých lidí do holandské orgánové banky Euroskinbank. Peníze, které měla z ciziny dostat brněnská nemocnice, inkasovali na soukromé účty,“ shrnul žalobu státní zástupce Ivo Hahn. Aktérům zcela ojedinělého případu v historii české kriminality a zdravotnictví hrozilo až osmileté vězení. Hlavní postavou byl bývalý šéf tkáňové banky Jiří Adler. Už při trestním stíhání nemocnici opustil a nyní pracuje v laboratoři jako lékař. „Jsem v soukromém sektoru v zahraničí,“ řekl Adler. Pozoruhodné na případu „kšeftování“ s lidskou kůží je fakt, že vedení brněnské nemocnice nemělo o jednání svých podřízených nejmenší tušení. „Nikde nebyl jediný záznam o tom, že tkáň vyvážejí. Proto zřejmě tehdy neexistoval důvod, aby se vedení nemocnice zabývalo pochybením zdravotníků. Všechno sedělo a nic podle dokumentů ani nechybělo,“ řekl bývalý náměstek ředitele Fakultní nemocnice Jaroslav Peprla.

Příval sněhu přinesl komplikace

Zatímco obžalovaní, státní zástupce, soudce i přísedící přišli včas, obhájci měli zpoždění. „Ráno mi volal jeden z advokátů, který bydlí někde u Golčova Jeníkova. Prý nemá zimní gumy. Jestli je chce shánět teď, asi nedorazí,“ konstatoval předseda senátu brněnského městského soudu Aleš Dufek. Toho překvapila i neúčast obhájců, kteří bydlí v Brně. Přes poloprázdné lavice na straně obžalovaných ale soudce zahájil líčení přesně v půl deváté. „Oni přijdou, začneme bez nich,“ mávl Dufek rukou a začetl se do poměrně obsáhlého soudního spisu.

Pavel Mokrý, Regionální deník

Za nelegální obchodování s kůží jen podmínečné tresty
Ohodnoťte tento článek!