Za neoznámení heparinových vražd stojí před soudem

Titulní obrázek

U havlíčkobrodského okresního soudu začalo hlavní líčení s bývalým ředitelem nemocnice v Havlíčkově Brodě Josefem Pejchlem, který je v souvislosti s heparinovými vraždami v havlíčkobrodské nemocnici obžalován z trestného činu neoznámení trestného činu. Pejchl stál v čele nemocnice v době, kdy někdejší zdravotník Petr Zelenka neoprávněným podání heparinu zavraždil nebo se pokusil zabít sedmnáct pacientů…

Bývalý ředitel, jemuž hrozí až tři roky vězení, u soudu vypovídal, vinu však jednoznačně odmítl. Proces byl po vyslechnutí poloviny předvolaných svědků odročen na začátek června.

Pejchl podle obžaloby včas neoznámil sdělení primáře Pavla Longina, že Zelenka v roce 2006 od dubna do září zabíjí pacienty svévolným podávání heparinu, léku na ředění krve.

O Longinových zjištění byl informován na schůzce 25. září 2006 odpoledne, trestní oznámení na státní zastupitelství se z ředitelství nemocnice dostalo až 17. října. Na policii pak ještě o tři dny později.

„Ředitel nemocnice měl věc bez odkladu nahlásit na policii nebo státnímu zastupitelství a ne rozhodnutí odkládat o dalších několik dnů,“ zdůvodnila podání obžaloby státní zástupkyně Zdeňka Tománková. Podle ní se hned na úvodní schůzce s doktorem Longinem Pejchl dostatečně hodnověrně dozvěděl, že právě Zelenka poškozuje a usmrcuje pacienty podáváním heparinu.

Pejchl druhý den po oznámení série úmrtí na oddělení ARO primářem Longinem sepsal rozvázání pracovního poměru se Zelenkou vzájemnou dohodou, tu předal zdravotníkovi Longin.

Zelenka tak odcházel z havlíčkobrodské nemocnice jako člověk bez jakékoliv viny nebo podezření a mohl kdekoliv v jiném zdravotnickém zařízení v poškozování pacientů pokračovat. Podle státní zástupkyně to byl přímý důsledek Pejchlovy nečinnosti. Teprve následně si Pejchl domluvil schůzku s advokátkou nemocnice a s ní se sešel po jejím návratu z dovolené 6. října. Text připraveného písemného podání trestního oznámení schválil o týden později, v té době však bylo trestní oznámení podáváno na neznámého pachatele.

Pejchl označil už dříve svoje trestní stíhání za nepodložené a argumenty, které hovoří proti němu, považuje za spekulativní. „Je to naprostý nesmysl. Já jsem trestní oznámení podal,“ řekl už dříve a nyní v rámci svojí výpovědi zopakoval.

Podle Pejchla nekonala policie, u níž bylo trestní oznámení od 20. října. Policisté zatkli Zelenku na počátku prosince, kdy už měsíc pracoval v nemocnici v Jihlavě. Pejchl byl o několik dní později z funkce ředitele odvolán a poté z nemocnice propuštěn.

V souvislosti s kauzou bývalého ředitel nemocnice Pejchla by se mohl do Havlíčkova Brodu vrátit i sám Petr Zelenka, zatím nepravomocně odsouzený za heparinové vraždy na doživotí.

„Zelenka je v hlavním líčení s inženýrem Pejchlem navrhován státní zástupkyní jako svědek. O jeho předvolání jsem zatím nerozhodla,“ řekla soudkyně Hana Doubková.

Jan Jíra, Právo

Za neoznámení heparinových vražd stojí před soudem
Ohodnoťte tento článek!