Přejít na obsah

Za odložené děti nemá kdo platit poplatky

zpět
7.2.2008

Jak je to obecně s dětmi, které rodička odloží do baby boxu anebo jsou umístěny v kojeneckém ústavu? "Za tyto děti skutečně neplatí nikdo. To je díra v zákoně. V něm totiž není uvedeno, že děti z kojeneckých ústavů neplatí. Možná by je ale za tyto děti měl platit zřizovatel ústavu," řekl mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt...

Zákon neřeší, kdo je měl platit nemocnici za Vendelína Čtvrtka

V kontejneru na odpadky našel bezdomovec loni v prosinci živé dítě. Lékaři ho zachránili, dostal jméno Vendelín Čtvrtek a čtrnáct dní už je v náhradní rodině.

Aby se zákonu vyhovělo, pro nemocnici, v níž byl, se stal občanem ve hmotné nouzi. Nikdo tak za něj neplatil poplatek 60 Kč za den.

Ale jak je to obecně s dětmi, které rodička odloží do baby boxu anebo jsou umístěny v kojeneckém ústavu?

„Za tyto děti skutečně neplatí nikdo. To je díra v zákoně. V něm totiž není uvedeno, že děti z kojeneckých ústavů neplatí. Možná by je ale za tyto děti měl platit zřizovatel ústavu. Budeme to řešit v pololetí, při vyhodnocení poznatků z placení poplatků ve zdravotnictví,“ řekl Právu ve středu mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt.

Podle něho pokud je odloženému dítěti stanoven poručník, měl by už za něj poplatky platit, a to až do chvíle, kdy si dítě z kojeneckého ústavu vezme domů.

Praxe si našla cestičku sama

Praxe si ale našla cestu, jak díru v zákoně obejít, sama.

„Řešíme to tak, že všechny děti v našem kojeneckém ústavu jsou považovány za občany ve hmotné nouzi, a takoví jsou od všech poplatků ve zdravotnictví osvobozeni. Tak je to i u Vendelína Čtvrtka. Nemáme sice na to žádný papír od sociálního úřadu, ale tak jsme se v nemocnici domluvili,“ říká tisková mluvčí Fakultní Thomayerovy nemocnice v Praze Martina Štanclová.

Mají zde dětské centrum s odloženými dětmi. Oznámila, že děti se v tomto centru velice rychle obměňují, týdně je pět až sedm z nich dáno do náhradní rodiny.

A onen papír ze sociálky? Zákon říká: aby pojištěnec mohl být považován za občana ve hmotné nouzi a neplatit žádné poplatky, musí se prokázat dokladem z odboru sociálních věcí, který nesmí být starší 30 dnů. „Nic takového nemáme,“ říká Štanclová.

Poplatky, horký brambor politiků

Poslanci by příští úterý měli projednávat návrh sociální demokracie, který chce zrušit všechny poplatky ve zdravotnictví. Podporu mu vyslovuje i poslanec KDUČSL Ludvík Hovorka, který sice nesouhlasí s plošným zrušením poplatků, ale byl by rád, aby zákon prošel do druhého čtení a diskutovalo se o změnách poplatků u dětí. Sám je pro to, aby byly všechny děti do 18 let od poplatků osvobozeny.

Cikrt uvedl, že ministerstvo mělo původně v návrhu osvobození poplatků u dětí do tří let. Teprve pak se zákon změnil tak, že je dnes platí všechny děti, respektive jejich zákonní zástupci.

„Pokud by se politici vrátili k původnímu návrhu ministerstva, tedy osvobození od poplatků dětí do tří let, pak by do toho spadaly i kojenecké ústavy, a nemuseli bychom je řešit sólo,“ uzavřel Cikrt.

Václav Pergl, Právo


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Právo

Komentovat článek: Za odložené děti nemá kdo platit poplatky

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Za odložené děti nemá kdo platit poplatky

Komentáře

dalších 13 komentářů
A.Hladký Hmotná nouze - technická  | 7. 02. 2008 20:48

Dle zákona to není "být v hmotné nouzi", ale "pobírat, resp. být závislým na pobírajícím podporu v hmotné nouzi" - a k tomu musí ten člověk něco udělat - shánět zaměstnání etc. I když vím, že úřady na ten rozdíl někdy jaksi nehledí.

A.Hladký RP u léků  | 7. 02. 2008 20:34

Myslím, že RP u léků fungují (s výjimkou pacientů-chroniků) asi srozumitelněji než RP u lékaře. Mají význam především u banalit, u léků sice levných, ale hodně frekventovaných. Ušetří sa tak dost peněz z v.z.p. za drobné částky, které nikoho neohrozí, u volně prodejných léků navíc i zbytečná návštěva pacienta v ordinaci. Při jednorázové potřebě dražšího léku je 30Kč zanedbatelná položka. Určité problémy mám s poplatky u chroniků, kde bych si dovedl představit ten správný význam "opakovacího rp" - tedy že chronický pacient by platil jen jednou - ono jaksi regulovat hypertonika nebo diabetika opakovanými platbami je jaksi mimo, že - a nebezpečí,že někdo bude chtít opakovaný Rp na aspirin asi nehrozí :-)

Lubomír Konečný Re:Přímo vzorový příklad pro význam RP  | 7. 02. 2008 20:03

Rp "Hradí pacient"jsem nedocenil.Však stále(z "logických"důvodů) řeším ten RP v ambulanci.Připadá mi dovedeno ad absurdum,že si chlapce vyšetřím,zaplatím si RP a ještě odvedu daň. Z tohoto pohledu,mi teď napadá,že pokladna,zvl. v našem režimu je špatný nápad.Předpokládám,že by byl ceník...Zaplatil bych si za vyšetření syna třeba(určitě zákonem daných)500 kč a ještě 200 odvedl státu.Nevím,jestli jsem to dobře pochopil a zda to dobře vysvětluji(jak jsem to pochopil),či jsem se již z toho zbláznil,ale nějak mi ten RP v praxi neštimuje.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné