Přejít na obsah

Za operace robotem si lidé 100 tisíc připlatí

zpět
13.1.2011
peníze, euro, peněženka
zvětšitpeníze, euro, peněženkaZdroj: rettungstrupp.de

peníze, euro, peněženka | Zdroj: rettungstrupp.de

 

Ministerstvo zdravotnictví se chystá zavést možnost doplatku za kvalitu. Na opatření budou biti pacienti s rakovinou.

Problémy s polykáním a chrápáním byly pro Vladimíra Slouku po mnoho let každodenním znepříjemněním života. Když se ve svých 75 letech dozvěděl, že zbytnění kořene jazyka, které ho trápí, lze odstranit robotickou operací, neváhal.

Oproti běžnému způsobu totiž při tomto zákroku není potřeba vnějších řezů a hojení je velmi rychlé. „Již čtvrtý den po operaci jsem byl propuštěn domů. Neumím si již představit, že bych i několik měsíců trpěl při každém pohybu - rána na krku při klasické operaci se špatně hojí, a v mém věku obzvlášť,“ říká Vladimír Slouka.

Pokud však bude podle návrhu ministerstva zdravotnictví zavedeno doplácení na nadstandardní péči, musel by Vladimír Slouka podstoupit klasickou operaci, po níž by se dlouho zotavoval a trpěl bolestmi. Na zákrok robotem by si totiž musel 100 tisíc připlatit.

K zubaři za méně peněz?

Celých 17 procent výdajů na zdravotnictví si dnes platí lidé v hotovosti. Za posudek zdravotního stavu pro zaměstnavatele si u lékaře zaplatíme kolem 500 korun, aplikace očkovací látky nás přijde zhruba na 80 korun a za administrativní úkon dáme asi 200 korun.

Nadstandardní péči si nyní pacienti platí celou z vlastní kapsy. Po zavedení příplatků by se však hradil pouze rozdíl mezi standardem placeným pojišťovnou a cenou nadstandardního materiálu.

„V první fázi zavedení standardu a nadstandardu by se spoluúčast měla týkat především materiálu, v následujícím období by se rozšířila i na některé zdravotnické výkony,“ vysvětluje Vlastimil Sršeň, mluvčí ministerstva zdravotnictví. Do nadstandardu by měly být zahrnuty kromě robotických operací například čočky.

„Nadstandardní péče je dnes běžná hlavně ve stomatologii, a to jak v použitých materiálech, tak i ve výkonech,“ dodává Jiří Rod z tiskového oddělení Všeobecné zdravotní pojišťovny.

Nemocné s nádorem čeká problém

Prostřednictvím robotů se nejčastěji odstraňují nádory prostaty či dělohy, časté jsou také zákroky na aortě, v oblasti konečníku nebo žaludku.

Cena výkonu provedeného běžnou metodou je zhruba 40 tisíc korun oproti 130 až 160 tisícům korun, které stojí operace robotem. Ta je však mnohem šetrnější a pacient je brzy propuštěn z nemocnice.

„V případech správě zvolených pacientů u rakoviny znamená výkon robotem vyléčení pacienta. V porovnání s jinými metodami onkologické léčby, jako je ozáření a chemoterapie, je roboticky asistovaná léčba nejlevnější,“ podotýká Petra Dlabalová ze společnosti Hospimed, která zdravotnickou techniku dodává. Prostřednictvím robotů lze šetrněji provádět i odstranění žlučníku či tlustého střeva, tyto úkony však ze zdravotního pojištění nejsou hrazeny ani nyní.


Klíčová slova

Autoři

Michaela Koubová, Regionální deník

Související články

15.12. Heger chce možnost příplatku za lepší péči Heger chce možnost příplatku za lepší péči
5 příspěvků
2.12. Pacienti připlácí. Za luxus Pacienti připlácí. Za luxus
1 příspěvků

Komentovat článek: Za operace robotem si lidé 100 tisíc připlatí

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Za operace robotem si lidé 100 tisíc připlatí

Komentáře

další 4 komentáře
MT robot pijavice  | 13. 01. 2011 18:51

Srovnání s počem obyvatel je dobré, ale ještě lepší je to například porovnat s HDP, či k penězům jdoucím do zdravotnictví -- je to nesrovnatelné!!!. Robot jistě není špatný , ale zkrátka na to te´d nemáme. Ti co jej mají, at ho zkusí prodat třeba do Ruska nebo nějakým Arabům . Z pár let bude jistě levnější a třeba bude v každém větším špitále.

karel hirt  | 13. 01. 2011 15:45

A ještě jednu drobnost zapomněli dobráci od Hospimedu dodat. Pracovní ramena robota obsahují čip, který po několika málo operacích (asi 10) robota zablokuje a nemocnice musí koupit za statisíce rameno nové, i když to použité je v pořádku. Takže peníze odtékají nejen při koupi, ale i s každou operací. Šikovně zařízeno, viďte?

lubomir hirt  | 13. 01. 2011 14:27

Všude ve světě se na zdravotnický nadstandart připlácí, nevím tedy proč ne u nás I hlupák pochopí, že Hospimed potřebuje roboty prodat, ale už zamlčuje, že jejich cena v ČR dvakráte větší než v sousedním Německu. Tak se rozkádájí peníze z pojišťoven Zapoměl Hospimed dodat, že definitivní výsledky jsou po robotických operacích mnohdy horší, než klasickou operací, nehledě k délce anestezie, která poškozuje mozek nemocných. Další stejně velká skupina se stejně musí ozářit,což opět prodražuje léčbu

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné