Přejít na obsah

Za ošetření dluží cizinci jen 26 tisíc korun

zpět
16.5.2010
peníze
zvětšitpenízeZdroj: www.taz.de

peníze | Zdroj: www.taz.de

 

Nemocnici v Novém Městě na Moravě dluží cizinci za poslední dva roky dvacet šest tisíc korun. To je velmi nízké číslo.

Podle informací Ústavu zdravotních informací a statistiky (ÚZIS) totiž dluží cizí státní příslušníci nemocnicím a ambulancím v Česku celkem 49 milionů korun. V novoměstské nemocnici oproti předchozím letům počet neplatičů za nemocniční péči výrazně poklesl. „U nás nějaké zásadní problémy v tomto ohledu nemáme.

Většina cizinců se snaží za nemocniční péči platit, nebo jsou pojištěni. Za rok 2008 evidujeme dluh cizinců ve výši devět tisíc korun, v roce 2009 to bylo 17 tisíc,“ sdělila vedoucí oddělení zpracování dat novoměstské nemocnice Sylva Šujanová s tím, že v předchozích letech se jednalo o podobně nízké finanční částky. Ty je možné v souladu s kompetencemi vedení nemocnice a dohodě se zřizovatelem postupně odepisovat jako nedobytné pohledávky. „K poklesu obecně došlo po roce 2003, kdy začalo platit pojištění v rámci Evropské unie a na základě kterého jsou cizinci ošetřeni zdarma,“ doplnila Sylva Šujanová. „Navíc i někteří Ukrajinci nebo třeba Vietnamci, kteří u nás mají dlouhodobý pobyt, si obvykle již sjednali komerční pojištění,“ vysvětlila dále Šujanová, avšak dodala, že peníze za péči nemocnici dluží nejčastěji právě Ukrajinci.

Jediným nedobytným větším dluhem vůči novoměstské nemocnici je 137 tisíc neuhrazených pacientem z Austrálie.

Ten však mezitím zemřel, a peníze není na kom vymáhat.

V ambulanci platí

„Taková částka se samozřejmě nedá odepsat jen tak, ale už před časem byly v tomto smyslu učiněny jisté kroky,“ poznamenala vedoucí zpracování dat novoměstské nemocnice. Co se týče malých dlužných částek, nemocnice většinou s vymáháním nespěchá, protože náklady na získání dlužných peněz by byly mnohonásobně vyšší než dluh sám.

Nehledě na to, že řadu cizinců, kteří už zmizeli někde ve světě, je prakticky nemožné dohledat. Dluhy vznikají při pobytu v nemocnici, v ambulanci cizí státní příslušníci obvykle platí. „V případě, že nemají prostředky, nebo disponují třeba jenom částí potřebných peněz, podepíší uznání svého dluhu a naplánují si splátkový kalendář. Častými pacienty, především s úrazy, jsou například dělníci ze Slovenska, ale jsme to schopni vyřídit s jejich pojišťovnou sami, takže dluh vůči zdravotnickému zařízení vůbec nevznikne,“ dodala Sylva Šujanová z novoměstské nemocnice. Na Vysočině v roce 2009 potřebovalo lékařské ošetření celkem 1 067 cizinců, což je však ve srovnání s ostatními kraji relativně málo. Nejméně cizích státních příslušníků, celkem 805, potřebovalo zdravotnickou péči ve Zlínském kraji a nejvíce, 33 810 lidí, to bylo v Praze. Rozložení odpovídá soustředění ekonomiky a turistického ruchu. „Nejčastěji byli ošetřeni pacienti ze Slovenska, Ukrajiny, Vietnamu, Německa a Ruska,“ upřesnil Ivan Popovič z Ústavu zdravotnických informací a statistiky. Z pacientů ze zemí EU téměř třetina hradila léčení ze své pojistky, což krylo 48 procent celkových nákladů, tedy většinou dražší a náročnější péči.

V Česku se loni léčilo téměř 79 tisíc cizinců, náklady na jejich léčení dosáhly celkem 575 milionů korun. Náročnější léčení většinou hradili ze své zahraniční pojistky, lehčí ošetření hotově. „Nemocnicím a ambulancím dluží cizinci 49 milionů korun,“ uvádí Ústav zdravotních informací a statistiky na svých internetových stránkách.


Klíčová slova

Autoři

Regionální deníky

Komentovat článek: Za ošetření dluží cizinci jen 26 tisíc korun

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

2 nejnovější komentáře k článku Za ošetření dluží cizinci jen 26 tisíc korun

Komentáře

další 2 komentáře
MSDF Vedecky poznatek ohledne zen  | 17. 05. 2010 04:57

presun z japonska do UK se rovna mentalni kastraci

MSDF Kuwa reloaded  | 17. 05. 2010 04:49

I kdyz se dnesni situace toci hlavne kolem KV, dovoluji si prispet ke vseobecnemu pocteni z hotelu Hilton, UK. ... Puvodni idea je praktikovat chvili v UK. K tomu je potreba mit povinny kurz prvni pomoci (Advanced Life Support), ktery stoji 500 liber. Jsem totalne nasralzeny. protoze jsem ho neudelal. Jsem v UK registrovany consultant internal medicine a taky GP, PhD z kardiologie v Japonsku. ... Dle Fat. Forty, Female, Fertile coz obnasi 3 tluste sestry v ceskem prekladu, jsem - se nepodival dostatecne na hrudnik, jestli pacos dejcha - namital jsem, ze pacient komunikuje, coz by bezdechu bylo obtizne - ze moje pumpovani hrudniku bylo pomale - dela jsem to dva dny skoro nonstop za kolegyne drobne postavy a pak to bral jako formalitu Kuwa, nemohl jsem je presvedcit, ze ackoliv mam ruske jmeno, nejsem Rus (coz je z meho pohledu insignifikantni) - ze jsem nikoho neotravil seleniem - ze ackoliv 46 y.o. nenosim pivni bachor, coz je podezrele No tak se hlasim na dalsi kurz a poznavam krasy anglicke krajiny diky autu z pujcovny. Pouceni z toho plyne, ze kokoti jsou vsude, ovsem nejvic v CR, pokud mohu porovnat. ... jakozto extra dodavam - mel tam prednasku cardiology consultant, ktery presne citoval muj clanek v Cardiology uznevimkde ovsem neuznal me hodneho pohledu, nerkuli dotazu

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné