Za pár let se alergie stane běžnou součástí života lidí

Minimálně třetina lidské populace trpí alergií. Lékaři s trochou nadsázky předvídají, že při zachování současného trendu se v některé z dalších generací stane pro člověka alergie běžnou součástí života. Označení alergický a atopický (jiný, jinak reagující) pak v této souvislosti zcela ztratí svůj původní význam…

Alergie není vlastně onemocnění, ale geneticky podmíněný stav změněné reaktivity, a proto je nevyléčitelná. Mnoho alergiků se s tímto vysvětlením vyrovnává jen velmi obtížně. Přitom právě pochopení podstaty tohoto chronického postižení může pacienty zbavit zbytečných obav, naučit je s alergií žít a podpořit jejich zájem o dlouhodobou spolupráci s lékařem.

„Žádný projev alergie, ať už je mírný, středně těžký nebo těžký, by se neměl podceňovat, protože s touto chorobou je to jako se sněhovou koulí. Nejprve je to maličká kulička, která se ale kutálením ve sněhu neustále zvětšuje, jak na sebe nabírá další hmotu. A totéž platí pro alergii. Může mít velice izolovaný lehký průběh, ale jestliže je člověk dál vystavován jejímu riziku, tak se dále rozšiřuje,“ řekl našemu listu přední evropský alergolog, ředitel České iniciativy pro astma, profesor MUDr. Václav Špičák, CSc., z pražské Fakultní nemocnice na Bulovce.

„Člověk třeba v časném jaru začne reagovat na květ břízy nebo jiný první alergen, který se objeví v ovzduší. Řekne si, no tak dobře, to je otázka dvou tří týdnů, a pak mi zase bude dobře. Nevyhledá odborníka a neléčí se. Ale to je veliká chyba. Po několika málo letech totiž může začít reagovat na trávy, obilí a další pylové alergeny. V každém případě je proto důležité věnovat alergii pozornost už v jejích lehčích podobách,“ upozornil prof. Špičák.

ZDENĚK JUNGVIRT, Českobudějovické listy, 25.8.2001

Ohodnoťte tento článek!