Přejít na obsah

Za plomby by měli platit ti, kteří nechodí na prohlídky

zpět
30.9.2010
stomatologie, zubař
zvětšitstomatologie, zubařZdroj: www.washingtoninjuryattorneyblog.com

stomatologie, zubař | Zdroj: www.washingtoninjuryattorneyblog.com

 

Platba za zubní výplň má mezi odborníky značnou podporu. Neshodují se ale v tom, kdo všechno by měl za plombu zaplatit. „Souhlasím s placením amalgamových plomb u pojištěnců, kteří odmítají pravidelné roční prohlídky u zubních lékařů. U těch, kteří jsou v pravidelné preventivní péči – neplatit,“ uvedl pro Zdraví.Euro.cz člen správní rady Českého zdravotnického fóra Jan Solich.

Ministr zdravotnictví podpořil, aby byly amalgámové plomby vyjmuty z úhrad veřejného zdravotního pojištění a placeny přímo pacienty. Jak takový návrh hodnotíte?

S ohledem na zdravotní stav, tedy stav zubů, souhlasím s placením amalgamových plomb u pojištěnců, kteří odmítají pravidelné roční prohlídky u zubních lékařů. U těch, kteří jsou v pravidelné preventivní péči – neplatit. Spoluúčast jde zajistit zavedením poukázky k zubnímu lékaři (půlroční, roční), která byla zakoupena u příslušné zdravotní pojišťovny. V úvahu přichází bezplatnost u dětí a těhotných žen, s poplatkem u zaměstnaných, se sníženým poplatkem u seniorů.

Úspory chce ministr také hledat v omezení vstupu nových technologií, tedy koordinovat tento vstup tak, aby nebyly hrazeny mnohamilionové částky za roboty, které nepřináší lepší výsledky. Je to dle vás krok dobrým směrem?

Máme dostatek vysoce erudovaných odborníků, aby mohli v poradních sborech navrhovat stanoviska k zakupovaným novým přístrojům a zaváděním nových technologiím. Systém trojstupňové úrovně nebyl zase tak špatný, aby se nepřijal, a nejnovější přístroje nebyly vyzkoušeny například ve fakultní nemocnici. Dosavadní skutečnost je taková, že se přístroj zakoupí do okresní nemocnice a pak se hledají nejen potřební pacienti, ale i odborný personál k obsluze přístroje (konkrétní případ z nemocnice Rychnov nad Kněžnou je školním příkladem nehospodárnosti.) S návrhem ministra proto lze plně souhlasit.

Jak hodnotíte návrh zvýšit poplatky a debaty o tom, zda je mají platit všichni bez rozdílů (tedy i děti a důchodci)?

Jednotné poplatky bohužel nejsou v souladu s finančním zabezpečením všech občanů. Je nutné vzít v úvahu děti – už pro nízkou porodnost v ČR, dále některá onemocnění (podle úvahy odborníků, a to i ekonomů) a dále seniory. Výše a rozsah poplatků je potřebné objektivně stanovit, a to v komisích, kde by měli být i zástupci občanů (u seniorů např. Rada seniorů ČR). Výběr poplatků by měl být systémově připraven tak, aby nedocházelo k obcházení.
Dochází k diskriminaci například venkovských pacientů a malých lékáren. Není etické, když se občané domnívají, že poplatky patří lékaři (jsou lékaři , kteří poplatek vybírají i za úkony, které nejsou MZ stanoveny, například měření tlaku).
Je potřebné omezit vliv a lobby farmaceutického průmyslu a stanovit: pevné ceny léků a pevnou výši doplatků (viz Německo). Ministerstvo zdravotnictví by si mělo uvědomit, že hájí zájmy občanů a ne zájmy farmaceutické výroby. Poplatky ano, ale diferencovaně s ohledem životní úroveň občanů. Výběr organizovat tak, aby byl přehledně kontrolovatelný.

Prof. Dr. Jan Solich, CSc, je členem správní rady ČZF


Klíčová slova

Autoři

Michaela Svobodová, www.Zdravi.Euro.cz

Související články

22.7. Proč platíme u lékaře Proč platíme u lékaře
25 příspěvků

Komentovat článek: Za plomby by měli platit ti, kteří nechodí na…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Za plomby by měli platit ti, kteří nechodí na…

Komentáře

dalších 12 komentářů
ola Běžná stomatologie ven ze zdravotního pojištění !  | 1. 10. 2010 09:08

do kytek půjde současný systém tzv. zdravotního pojištění- daně, pokud se nezmění- t.j. pro ambulantní sféru musí mít smlouvu s pojišťovnou pacient a ne lékař. Taky Vám vaše komerční pojišťovna neproplatí každý škrábanec na karoserii vašeho auta a smlouvu s pojišťovnou( havarijní poj.) máte vy, ne autooopravář.

člověk Běžná stomatologie ven ze zdravotního pojištění !  | 30. 09. 2010 22:25

Na co se pojišťujeme to by si snad měl zvolit pojištěnec podle nabídky pojištění,které se rozhodne platit ? Takový systém, kdy je překrucována medicíny, v zájmu úspor, musí jít do kytek. A aby taky nabídka těch , zubařů,chirurgů,lékařů, co tedy budou pracovat bez pojištění vůbec fungovala. V monopolu zdravotnictví státu.

Dissenter Běžná stomatologie ven ze zdravotního pojištění!  | 30. 09. 2010 18:04

Platit opravy zubních kazů ze zdravotního pojištění je stejná ptákovina, jako chtít z pojištění domácnosti financovat rozbité talíře. Takový systém musí jít nevyhnutelně do kytek (a jde). Pojišťujeme se na nenadálé a drahé nepříznivé situace a mezi ně nepochybně zubní kaz (ale ani rýma, běžná viróza, nebo podvrtnutí kotníku) nepatří.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné