Přejít na obsah

Za plomby zaplatí, kdo nechodí na prohlídky

zpět
15.11.2011
stomatologie, zubař
zvětšitstomatologie, zubařZdroj: www.aerojockey.com

stomatologie, zubař | Zdroj: www.aerojockey.com

 

Amalgámové plomby přece jen nebudou zadarmo, a to pro pacienty, kteří nechodí pravidelně k zubaři. Ministr zdravotnictví Leoš Heger to chce prosadit s platností od ledna 2013. Na rozdíl od plošného zpoplatnění zubních výplní má tentokrát podporu celé koalice.

Kdo se nestará o zuby, bude muset platit. Podobně jako na Slovensku mají být obyčejné amalgámové plomby od roku 2013 zadarmo už jen pro lidi, kteří chodí na preventivní prohlídky. Ministerstvo zdravotnictví argumentuje jednoduchou logikou – čím více chodí lidé na prohlídky, tím dříve najdou zubaři u pacientů kaz a potřebná léčba je levnější a méně bolestivá.

Zanedbávání zubních preventivních prohlídek by se lidem opravdu nevyplatilo. Za průměrnou obyčejnou amalgámovou plombu by totiž začali platit 450 až 500 korun. „Cena se odvíjí od nákladů dané ordinace. U mě by se to pohybovalo kolem pěti set korun,“ potvrzuje oslovený zubař Ivan Novický. Zdravotní pojišťovny dnes zaplatí za zubní plomby miliardu korun ročně. Preventivní prohlídky přitom zanedbává polovina lidí. Právě tito lidé by pojišťovnám mohli ušetřit až půl miliardy.

Na druhou stranu, pokud by ta samá polovina lidí, tedy pět milionů pacientů, začala najednou chodit na preventivní prohlídky, v některých regionech by zubaři nápor pacientů nezvládli. To se týká hlavně Středočeského, Ústeckého a Libereckého kraje, kde je už dnes velký problém zubaře najít. „Tam by molo dojít k tomu, že se by se lidé na tyto preventivní prohlídky, které potom budou ovlivňovat platby u zubního lékaře, vůbec nemuseli dostat,“ varuje prezident České stomatologické komory Pavel Chrz.

Plán ministra Hegera má přesto velkou šanci uspět. Kromě ODS a TOP 09 ho totiž tentokrát podporují i Věci veřejné, které v létě zablokovaly plošné zpoplatnění plomb. „Ten, kdo chodí na zdravotní prohlídky, nechť má následně plomby zdarma. Kdo zubní prevenci zanedbává, nechť si za plomby zaplatí,“ deklaruje předseda poslaneckého klubu VV Vít Bárta.

Čtěte také:

Stomatologická komora: Zubaři budou dál tlačit na vyšší účast pacientů

Ministr zdravotnictví chce motivovat lidi i k chození na preventivní prohlídky u praktického lékaře. Kdo k němu bude chodit aspoň jednou za dva roky, měl by od ledna 2013 platit nižší poplatky u lékaře.


Komentovat článek: Za plomby zaplatí, kdo nechodí na prohlídky

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

2 nejnovější komentáře k článku Za plomby zaplatí, kdo nechodí na prohlídky

Komentáře

další 2 komentáře
zubařka Ano to je správně  | 16. 11. 2011 13:37

Tady se někdo zbláznil.Jednak to není reálné,že bych mých 2200 registrovaných pacientů stihla prohlédnout 2x ročně???Jinak zatím nikdo neví,co je to pravidelně???Kdo by to hlídal a jak by se řešilo,že třeba někdo opravdu nemůže(dlouhodobá nemoc např.) nebo nedostane už termín?Momentálně mám asi třetinu pacientů,kteří chodí pravidelně na preventivky,chodí k hygienistce,téměř žádné kazy nemají,a pokud potřebují nějakou péči,tak si převážně vyberou kvalitnější ošetření nehrazené pojišťovnou.A tito pacienti by za odměnu měli dostat výplň na pojišťovnu?Ti o ni zrovna stojí neméně.Potom mám cca třetinu pacientů,kteří chodí až když už hoří,tam většinou dojde na kleště.Zbytek pacientů se objedná až když se jim něco ulomí nebo vypadne,většinou chtějí to nejlevnější ošetření,ti by si měli platit výplně nebo kořenové ošetření???Tomu nevěřím.To by mě zajímalo,jestli ten,kdo podobné perly vymýšlí má nějaký pojem o provozu stomatologické praxe.Leda by to vymyslel někdo z výzkumáku!!!

98 Ano to je správně  | 15. 11. 2011 22:03

s tímto řešením lze jen souhlasit. Ovšem zubaři si nakáleli do vlastního hnízda. Zatím si vesele vykazovali pacienty, kteří jako chodili na prohlídky a nechodili, takové mrtvé duše. Nyní ale lidé budou opravdu chodit a bude více práce. Ha, ha, ha. Ale jinak je tohle řešení skutečně dobré a spravedlivé.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné