Za plýtvání ve zdravotnictví mohou i lékaři

Titulní obrázek

Jsme národ marodů, nebo hypochondrů? Podle nových zdravotnických statistik zemí OECD totiž vedeme žebříček v počtu návštěv u lékaře. S 15 návštěvami ročně jsme bezkonkurenčně první. Na opačném pólu je například Švýcarsko s pěti dny…

Průměr v zemích OECD přitom činí sedm návštěv. Podobné prvenství vedeme i ve spotřebě léků. Do září letošního roku jsme spotřebovali 308 milionů kusů medikamentů, což je zhruba 2,5 tabletky na každého Čecha včetně miminek. Na druhé straně klesl počet dnů strávených v nemocnicích o šest dnů na 266,4 dne za rok i průměrná doba pobytu pacienta na lůžku (7,9 dne).

„V našem zdravotnictví se plýtvá, proto se zavádějí regulační poplatky. Nikdy jsme ale netvrdili, že plýtvání jde jen na vrub pacientům,“ tvrdí mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt. Podle něj mají černá čísla na svědomí sami lékaři. Ať už jde o špatné diagnózy, kdy pacienta prohánějí zdravotnickým systémem bez valného efektu, nebo si častými návštěvami vylepšují svou finanční situaci.

„Tlačit na lékaře budou nejen pacienti, ale především zdravotní pojišťovny a v druhé fázi i zákony, jež připravujeme a měly by platit od ledna 2009,“ dodal Cikrt. „Čísla jsou vypovídající tolik jako výše průměrného platu. Ten také dvě třetiny Čechů neberou,“ rozčiluje se internistka Jana Krejčíková. „Chronicky nemocní pacienti zvyšují průměr. Například diabetici. Ti musejí na kontroly častěji než lidé, kteří dvakrát do roka onemocní chřipkou. A pokud kromě diabetu trpí dalším onemocněním, tak ho musím sledovat častěji,“ vysvětluje Krejčíková. „Statistiky se přeceňují,“ tvrdí exministr zdravotnictví David Rath (ČSSD). Podle něj se nikdy nebudeme moci srovnávat se zeměmi typu Rakouska či Švýcarska. „My si neseme zátěž z minulosti. Těžký průmysl nebo špatné životní prostředí. Nic podobného Rakušané, Holanďané a další nezažili,“ tvrdí Rath.

Co se chystá – právo rodičů být s dítětem v nemocnici – právo pacienta na názor jiného odborníka během léčby – povinnost vyvěšení ordinačních hodin – povinnost lékaře zajistit si záskok během dovolené či nemoci

Jitka Zadražilová, Regionální deník

Ohodnoťte tento článek!