Přejít na obsah

Za pohotovost lékařů město neušetří

zpět
11.12.2007

Kdo a jak zajistí Pražanům od prvního ledna příštího roku lékařskou pomoc v noci a o svátcích dnes rozhodnou pražští radní. Schválit mají sestěhování současných šestnácti pohotovostních ordinací do pěti fakultních nemocnic a jedné centrální ordinace v Palackého ulici v Praze 1...

Od ledna se mají pohotovostní ordinace sestěhovat do pěti nemocnic

Nový způsob má město přijít na přibližně 25 milionů korun, tedy stejně jako dává na zajištění služeb lékařů nyní. Město tak na zrušení pohotovostí nic nevydělá, což bylo záměrem transformace. Pohotovosti měla podle původně schváleného návrhu radních zajišťovat Zdravotnická záchranná služba s lékařem. Tuto myšlenku ale magistrát před několika týdny opustil a začal vyjednávat s pražskými nemocnicemi. „Jednal jsem s řediteli všech nemocnic a udělali jsme kalkulaci. Za ordinaci praktického lékaře by od nás dostali dva miliony, za stomatologickou pohotovost zhruba jeden milion ročně,“ uvedl radní pro zdravotnictví Milan Pešák (ODS). Celkem tak město plánuje příští rok vydat 22 milionů korun, tři miliony mají být rezerva. Pohotovosti pro děti i dospělé by měly v lednu vzniknout v Motole, v Thomayerově nemocnici a na Bulovce. Fakultní nemocnice Královské Vinohrady by měla zajišťovat ordinaci pouze pro dospělé, Všeobecná fakultní nemocnice na Karlově náměstí zase jen pro děti.

Hlavní zůstane Palackého

Centrální středisko pohotovosti má zůstat v Palackého ulici v Praze 1, kde by byla jak dětská a dospělá, tak i zubní pohotovost. Doposud nemocnice od magistrátu žádné peníze nedostávaly, přestože pacienty z pohotovostí přijímaly. „Pro nás to znamená, že musíme nad rámec běžné kapacity posílit personál a zajistit provoz tak, aby lidé nečekali. Rozhodně na tom nechceme vydělávat, ale potřebujeme mít pokryté náklady,“ uvedl ředitel Všeobecné fakultní nemocnice Jan Bříza na dotaz Deníku, k čemu použije peníze od města. Doposud se na placení pohotovostních ordinací podílely polovinou městské části a polovinou magistrát. Chceli město spustit nový systém od začátku roku, musejí radní návrh schválit, aby ho stihli před koncem roku projednat i zastupitelé.

Eva Benešová, Regionální deník


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Regionální deník

Komentovat článek: Za pohotovost lékařů město neušetří

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

1 nejnovější komentář k článku Za pohotovost lékařů město neušetří

Komentáře

1 komentář
Pražák Takže další podfuk Béma  | 11. 12. 2007 12:53

Sliboval nebo se spíše vytahoval, kolik ušetří na LSPP, a tohle je výsledek. A ještě to bude pro občany horší!

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné