Přejít na obsah

Za poplatky kupují nové přístroje

zpět
29.6.2010
peníze, stetoskop
zvětšitpeníze, stetoskopZdroj: www.piperreport.com

peníze, stetoskop | Zdroj: www.piperreport.com

 

Třiceti korunami za ošetření platíme pánům doktorům kafíčko, zlobí se někteří pacienti praktických lékařů a ambulantních specialistů. Ti ale kritiku brzdí. Díky poplatkům máme víc času na pacienty. A peníze na lepší vybavení, upozorňují lékaři.

Například praktický lékař Martin Syka má díky třicetikorunovým příspěvkům ve své znojemské ordinaci nový přístroj k vyšetření srdce. „Našetřil jsem pětačtyřicet tisíc korun na EKG. A co je důležité, jako regulace poplatky zabraly. Odradily lidi, kteří si k lékaři chodili popovídat,“ upozornil Syka.

Zkušenosti popisované ostatními ambulantními lékaři jsou vesměs stejné.

„Myslím, že to potvrdí každý. Ubylo lidí, kteří chodí za lékařem s banálními problémy. A máme tak víc času se soustředit na ty, kteří to skutečně potřebují,“ řekla předsedkyně brněnského Sdružení praktických lékařů Renata Novotná.

Regulační poplatky, které byly součástí zdravotnické reformy bývalého ministra zdravotnictví Tomáše Julínka, mají podle ní jen jeden nedostatek. „Lidem je nikdo dostatečně nevysvětlil,“ podotkla Novotná.

Mnozí pacienti platbu za ošetření skutečně kritizují. „Ze všech poplatků mi vadí snad nejvíc. Něco jiného je platit třeba pojišťovně, která peníze přerozdělí podle potřeby do různých oblastí zdravotnictví. Takhle mám ale pocit, že doktorům přispívám na pivo,“ povzdechla si Marie Lukešová z Brna.

Podle lékařů však kritika na místě není. „Peníze můžu investovat do vybavení. Nezapomeňte ale, že například ceny nábytku certifikovaného pro potřeby ordinace jsou zcela jiné než ceny vybavení běžné kanceláře. Stojí i statisíce. Nebo si poplatek skutečně nechám jako součást mzdy, pak jej ale daním. A v tom případě z něj zbude asi tak čtrnáct korun,“ upozornil lékař Roman Popek ze Zbýšova na Vyškovsku.


Autoři

Lucie Hrabcová, Regionální deník

Komentovat článek: Za poplatky kupují nové přístroje

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

2 nejnovější komentáře k článku Za poplatky kupují nové přístroje

Komentáře

další 2 komentáře
Petr Máca Kafíčko, kořaličku  | 29. 06. 2010 22:21

Ale ne pane doktore, kořaličku nebo lehké dívky přeci platím z plateb od zdravotních pojišťoven, ale za 30 Kč od "paní Lukešové" si naspořím na nové zařízení za 2,3 mil Kč. ......mno, ale my poplatky zatím (bohužel nebo bohudík?) v komplementu nevybíráme, takže kořaličku, kafíčko i přístroje platíme z jedněch peněz od ZP, a "paní Lukešová" nás má ráda, že jsme slušní a na RTG nevybíráme......

Martin Vedral Kdyby jen...  | 29. 06. 2010 11:01

A kdyby jen kafíčko, i kořalenku si někdy koupím. A co je vůbec mým ctěným nemocným po tom, co si za své peníze kupuji? I kdybych si z nich děvky platil... Proč by měl lékař tvrdit, že si za ně kupuje přístroje nebo jiné věci do ordinace? Ty musí nakoupit tak jako tak.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné