Přejít na obsah

Za prací odešlo do ciziny za šest let už 1500 lékařů

zpět
26.2.2009

"Hlavní příčiny nedostatku lékařů v ČR jsou nedostatečná finanční odměna, stárnutí lékařského stavu a hlavně pokračující exodus českých lékařů do zahraničí," řekl Právu Milan Kubek. "Víme o situaci a snažíme se ji řešit, ale je to dlouhodobý proces," reagovala na Kubkova slova ministryně zdravotnictví Daniela Filipiová...

Z Česka odešlo během posledních šesti let za prací do zahraničí už 1500 lékařů.

Česká lékařská komora proto včera důrazně varovala, že nedostatek lékařů v ČR již ohrožuje kvalitu zdravotní péče.

„Hlavní příčiny nedostatku lékařů v ČR jsou nedostatečná finanční odměna, stárnutí lékařského stavu a hlavně pokračující exodus českých lékařů do zahraničí,“ řekl Právu Milan Kubek, prezident lékařské komory.

„Za prací do zahraničí odešlo patnáct set vysoce kvalifikovaných českých lékařů. Nejvíc jich pracuje ve Velké Británii a to osm set, a pak v Německu, kde je jich zhruba tři sta,“ řekl Kubek. Podle něj každý rok odchází za prací do zahraničí přibližně čtvrtina promočního ročníku z lékařských fakult.

Lékařská komora má zhruba 46 tisíc členů, z toho 24 tisíc pracuje v nemocnicích, a těch se odchody do ciziny dotkne nejvíc. „Víme o situaci a snažíme se ji řešit, ale je to dlouhodobý proces,“ reagovala na Kubkova slova ministryně zdravotnictví Daniela Filipiová.

„Ano, je pravda, že odcházejí do zahraničí, poněvadž tam mají vyšší platy, ale mají také až šestkrát vyšší náklady než v ČR. Proto někteří se po čase zase rádi vrátí do své vlasti.“

Kubek se domnívá, že české zdravotnictví je stále více závislé na práci lékařůcizinců. Jen v loňském roce lékařská komora přijala za své členy 1 132 lékařů. „Jestliže v roce 2003 pracovalo v ČR 829 lékařů cizinců, tak loni se jejich počet zvýšil na 2015,“ řekl Kubek.

Mnohé nemocnice stále marně shánějí lékaře na nejrůznější odbornosti. Nejhorší personální situace je podle Kubka v bývalých okresních nemocnicích. Přes úřady práce tyto nemocnice shánějí 630 lékařů.

„Pokud lékaři finančně budou stále podhodnoceni, pak se může stát, že lékařská péče bude vážně ohrožena, protože lékařů bude katastrofální nedostatek. A bez dostatečného počtu odborníků není možné poskytnout kvalitní lékařskou péči,“ řekl Kubek.

Řešením by mimo jiné bylo, aby z lékařských fakult vycházelo více lékařů. „Zatímco v roce 2003 promovalo v oboru všeobecné lékařství 874 lékařů, tak v roce 2007 to bylo jen 795.“ Podobná je situace i na stomatologických klinikách.

Přestože se o problému ví nejméně deset let, a hrozí že do roku 2015, kdy podstatná část dnešních zubařů odejde do penze, bude problém sehnat stomatologa, stále nebyla přijata opatření k nápravě.

„Snažíme se, aby počty studentů lékařských fakult byly vyšší a to i ve spolupráci s ministerstvem školství,“ odpověděla Právu jen neurčitě ministryně Filipiová.

Václav Pergl, Právo


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Právo

Komentovat článek: Za prací odešlo do ciziny za šest let už 1500…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Za prací odešlo do ciziny za šest let už 1500…

Komentáře

dalších 53 komentářů
revolučně myslím: Re:Už tomu zas nerozumím :-(  | 28. 02. 2009 14:44

Ono by to bez sester totiž šlo,jenže není pro revolučnost myšlénky zatím možné provedení. Dřív taky stačily ošky a sanitáři.

cifo podoba  | 27. 02. 2009 21:19

1. s tim nedostatkem lékařů mi to připada jako při privatizaci jakehokoliv odvětví. Nejprve uměle zlikvidovat, poté zprivatizovat. Podivejte se, kolik soukr. praxi už koupila ta ktera nejmenovana spolecnost 2. nedostatek lékařů je nesmysl. Žádné zdravotnické zařízení nemá zájem na zaměstnání kvalifikovaného lékaře kromě odpověd.zástupce nebo vedoucího lékaře. Inzeráty hledající lékaře jsou jenom na budění dojmu, že se jako shání a stále se nemůže sehnat. 3. zdravotní pojišťovny nechtějí uzavírat smlouvy se soukromymi lékaři, jenom s řetězci.

VK Střední věk  | 27. 02. 2009 16:39

To je pravda, odcházejí, a tedy chybí především špitální doktoři. A mezi nimi to už není tak zanedbatelné číslo. Nadto se rekrutují z mladých a středněvěkých. Však to vidím na vlastním oddělení, gró se dělí více méně stejně mezi mladých do 3 let po fakultě a těch kterým do důchodu tak moc nezbývá, z nejproduktivnějšího věku je pouze jeden. Taky je to jediný z pěti kteří tady naposledy odatestovali, který tu zůstal - ostatní jsou za hranicemi.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné