Přejít na obsah

Za případné vedlejší účinky pandemické vakcíny se zaručí stát

zpět
24.11.2009
očkování, vakcinace
zvětšitočkování, vakcinaceZdroj: southeastasianews.org

očkování, vakcinace | Zdroj: southeastasianews.org

 

Za případné nepříznivé vedlejší účinky pandemické vakcíny se zaručí stát. Novinářům to v pondělí řekl první náměstek ministryně zdravotnictví Marek Šnajdr. Uvedl rovněž, že jednání o vakcinaci dětí proti prasečí chřipce bude na ministerstvu ve středu.

Ministerstvo předpokládá, že počet očkovaných by se tím rozšířil o 50.000 až 100.000. Hlavní hygienik ČR Michael Vít potvrdil, že očkování bude pokračovat i v chřipkové epidemii.

Šnajdr upřesnil, že vakcínu má již 2000 z 5400 praktických lékařů, tedy více než třetina, a většina očkovacích center. Současně s vakcínou se rozváží antivirotikum Tamiflu, které se bude používat k léčbě pacientů s těžším průběhem prasečí chřipky.

Tamiflu již dostala většina nemocnic, z 2500 pediatrů má toto antivirotikum 300. „Pokud je o nemocnice, tak ze 157 lůžkových zařízení máme zavezeny všechny kromě dvou,“ upřesnil náměstek. „Je reálné, že do pátku bude vše rozvezeno,“ ujistil.

Zdůraznil, že očkování je pro vybrané pacienty dobrovolné, povinnost očkovat mají zdravotnická zařízení ze zákona. Ministerstvo předpokládá, že část pacientů očkování odmítne, tím vznikne volná rezerva pro očkování dalších lidí se zdravotním ohrožením. V úvahu připadá i očkování dětí od deseti let, kterým podle nejnovějších doporučení stačí jedna dávka.

Zároveň se na základě studií prodlužuje o dva roky použitelnost antivirotika Tamiflu, z původních pěti let na sedm. „Klinické studie očekávají posunutí až na deset let, jinak by bylo nehospodárné v dřívějších letech antivirotikum nakupovat,“ řekl Šnajdr. Zásoby Tamiflu, jež Česko má, jsou podle něj plně v této době životnosti.

Vít uvedl, že pandemická vlna může trvat od čtyř měsíců do 1,5 roku. V té době je podle něj nutno očkovat. Česko má nyní podle ministerstva hlášeno za minulý týden 269 případů chřipky na 100.000 obyvatel.

„Kdyby byla pravda, co říká hejtman David Rath (ČSSD), že očkujeme pozdě, kdy už je epidemie, tak v tuto chvíli nemůže očkovat Dánsko, Island, Německo, Francie, Řecko. Jsou to všechno státy, které mají i trojnásobně tuto hranici překročenou,“ řekl Vít.

„Ve Švédsku či Norsku už mají epidemii v celé zemi a očkovali přes dva miliony obyvatel. Také Česko bude v epidemii očkovat,“ řekl. V Česku zasáhla epidemie chřipky zatím tři kraje - Karlovarský, Moravskoslezský a Zlínský.

Pacient, který by byl očkován v inkubační době chřipky, vytvoří si podle Víta protilátky. „Ano, my nemusíme zabránit onemocnění, ale bude mít daleko klinicky méně závažný průběh, než kdyby nebyl očkován. Rozhodně nezačíná Česká republika pozdě, ale v době výskytu, který je ve většině evropských států, které očkují,“ dodal Vít.

Ředitel Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Martin Beneš informoval, že může být očkováno proti pandemické chřipce více lidí tím, že se rozšiřuje jednodávkové schéma. Jedna dávka stačí dětem od deseti let, horní hranice očkování není omezena, doposud bylo jednodávkové očkování pro lidi od 18 do 60 let. „To znamená, že státem nakoupené vakcíny poslouží většímu počtu občanů,“ shrnul.

Rozhodně nezačíná Česká republika pozdě, ale v době výskytu

Důležité podle Beneše je i to, že pacienti očkovaní sezonní vakcínou mohou být bez problému očkováni i pandemickou vakcínu, aniž se u nich nahromadí nežádoucí účinky nebo rizika.

Šnajdr dodal, že nová klinická data potvrdila, že vakcína je bezpečná. „Nežádoucí účinky jsou shodné jako u sezonní chřipky. V rámci jasnosti, nezpochybnitelnosti a ochoty ministerstva mohu jasně garantovat, že ministerstvo a Česká republika přebírá za případné nežádoucí účinky odpovědnost,“ shrnul.


Komentovat článek: Za případné vedlejší účinky pandemické vakcíny…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Za případné vedlejší účinky pandemické vakcíny…

Komentáře

dalších 14 komentářů
DHC Zajímavý článek  | 6. 01. 2010 19:10

Kopie článku zdroj:www.osud.czFischere, zastav tu GENOCIDU! Francie vakcíny odprodává, Itálie žaluje farmaceutické koncerny, jen česká vláda hodlá opíchat co nejvíce lidí Zatímco v Polsku nebyl očkován ani jeden (ANI JEDEN!) člověk proti prasečí chřipce, italská vláda se rozhodla žalovat farmaceutické koncerny za podvod (článek připravujeme) a vrátit peníze, Francouzi vakcíny odprodávají do Afriky, česká nekompetentní vláda zcela bez informací co se ve světě děje (co dělají české tajné služby!? fakt bych do těch svodek chtěl někdy nakouknout, možná je jen opisují od Američanů nebo Izraelců) se snaží na poslední chvíli opíchat co nejvíce lidí. Dnes totiž začíná další velká vlna očkování, hlavu na špalek budou muset položit železničáři, pošťáci a další profese. Že po vakcínách nejsou zatím až tak velké vedlejší účinky, neznamená nic, připomeňme, že fyzické a psychické potíže o vojáků z Války v Zálivu začaly propukat přibližně po 4-5 letech po očkování, na základě očkování je postiženo přibližně 70% účastníků tehdejších operací, Pentagon přesná čísla tají. Lidé konečně přestávají ty lži a podvody svým byrokraticko-osvíceným vládám baštit. Vzbouřete se!

Robert Docela by mě zajímalo  | 25. 11. 2009 17:55

Stát zaplatí leda tak ANANAS,platí jedině mezinár.arbitráže,jinjak se ze sporů se svými občany/viz majitele činž.domů atd./vždy vyvlékl.

iso Byl vymazán můj nízor - CENZURA zde na tomto www.  | 25. 11. 2009 10:19

Byl vymazán můj názor, který mám právo vyjádřit. V tomto mém právu je mi bráněno .

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné