Za Ratha se stydím, říká člen představenstva ČLK

„Já osobně dr. Ratha nechci. Ba dokonce se stydím za to, že je prezidentem komory, jejíž jsem (byť povinně) členem. A ještě více se stydím za to, že jsem mu kdysi pomáhal,“ píše pro Zdraví.Euro.cz člen představenstva České lékařské komory Martin Vedral. Reaguje tak na včerejší článek právníka Jana Buriánka, který pracuje pro OS ČLK Praha 5…

Článek právníka Jana Buriánka podnítil některé lékaře k sepsání svých názorů na osobu prezidenta České lékařské komory Davida Ratha. Autor článku, který pracuje pro OS ČLK Praha 5, kritizoval některé nedávné kroky šéfa komory.

„Silácké gesto v podobě dopisu premiérovi mělo jednak odvést pozornost lékařů od Rathova volebního debaklu a jednak mělo zřejmě lékařskému vůdci pozvednout jeho otřesené sebevědomí.

Rath tentokrát opět poněkud přestřelil. Neodhadl své síly a možnosti a před veřejností zesměšnil nejen sebe, ale i lékařskou komoru, kterou reprezentuje.

O tom, že Rath své volební fiasko neunesl, svědčil už jeho agresivní výpad v tisku proti funkcionářům a pracovníkům zmíněného sdružení. Pro Lidové noviny řekl, že chtěl na Praze 5 udělat „pořádek“, protože tamní sdružení nefunguje, jak má,“ napsal mimo jiné právník Buriánek. Celý článek – ZDE

Na tento článek reagovali někteří čtenáři Zdraví.Euro.cz různě. Zatímco někteří ho stále obhajují, objevují se i kritici Ratha v rámci vedení komory.

MUDr. Jan Brázda

Já osobně Dr. Ratha „chci“. Článek pana Buriánka na mě pusobí dojmem pomlouvačnosti, nízkosti a podlosti. Pokud máte někdo jiný názor, nebráním se polemice.

MUDr. Martin Vedral (foto)

Já osobně dr. Ratha nechci. Ba dokonce se stydím za to, že je prezidentem komory, jejíž jsem (byť povinně) členem. A ještě více se stydím za to, že jsem mu kdysi pomáhal. Veškerá fakta, o kterých dr. Buriánek píše jsou prokazatelná. Docela chápu, že je tak rozhořčen, neboť dr. Buriánek patří k velmi dobře pracujícímu týmu zamestnanců OS ČLK Prahy 5, který pan prezident Rath tak nízce, podle a pomlouvačně napadl (ovšem pokud si LN jeho slova nevymyslely).

Vážený pane doktore, nebráním se polemice s Vámi. Máte-li však pocit, že se jedná o trerstný čin pomluvy, musíte podat na dr. Buriánka žalobu. Ujišťuji Vás, že takový soud s největší pravděpodobností prohrajete, neboť veškerá fakta v jinak výtečném příspěvku dr. Buriánka jsou podložena existujícími důkazy. Je neštěstím lékařů, že je na sjezdu v roce 2003 neakceptovali.

M. Šmilauerová

Pane doktore Brázdo, reagovat na Váš příspěvek musím. Pana JUDr. J. Buriánka znám dlouhá léta a tudíž nemusím stavět na dojmu ale na zkušenosti. Jednoduše vím, ze pomlouvačnosti, nízkosti a podlosti schopen není.

MUDr. Petra Procházková

Pro mě je David Rath člověk, který se výrazně zasloužil o zlepšení podmínek práce lékařů a rozhodně ho chci a budu podporovat i nadále, ať už zvolen bude nebo nebude. Stačí si pořádně přečíst několik jeho článků a občas časopis komory a sami si utvoříte názor o jeho aktivitách a činnosti komory-bohužel je stále dost lékařů, kteří se o její činnost nezajímají a jen nadávají na příspěvky. Taky platím, ale nevadí mi to. Má to smysl.

MUDr. Jan Brázda

Prosím, porovnejte pozorně článek dr. Buriánka a originál dopisu dr. Ratha panu premiérovi. Nachází se na adrese: www.lkcr.cz Dle mého názoru je jak IQ tak slušnost na straně

dr. Ratha.

Pane Vedrale, Vy píšete, ze dr. Buriánek patří k dobře pracujícímu týmu OS CLK Praha 5. Nyni mam velice háklivou otázku – kdo toho člověka platí? Lékaři z Prahy 5? Doufám, že ne všichni členové ČLK, protože většina OS se ztěží zmůže na zaplacení sekretářky. Kolego Vedrale, nezlobte se, ale podíval jsem se na Vás životopis, který je volně přístupný na internetu. Píše se tam, že jste pracoval od roku 1987 v Libyi. To byly ještě časy tvrdého komunismu. Můžete prosím jasně vysvětlit, kdo Vás tam nominoval? Anebo jste snad emigroval do Libye a potom se vratil?

MUDr. Martin Vedral

Nenacházím příliš souvislost mezi skutečnostmi uvedenými dr. Buriánkem a dopisem dr. Ratha panu premiérovi. Někdo může dopis považovat za slušný, jiný naopak. Je však nevyvratitelné, že text dopisu dr. Rath se všemi lékaři nekonzultoval, nekonzultoval jej ani s představenstvem ČLK a dle mého názoru nejméně za mou osobu neměl právo premiérovi cokoliv o možné politické podpoře sdělovat. Že pan dr. Rath lhal a podváděl, že na základě nepravdivých údajů získal licence, že na základě lži neplatil ČLK příspěvky, že neprávem napadal kolegy i ostatní spolupracovníky kolem sebe, je realita. Dříve než budete o někom

psát, že ve vás budí dojem podlosti, pomlouvání a nízkosti, měl byste se zajímat o fakta a v takovém případě jsem Vám k dispozici. Vše, o čem psal dr. Buriánek lze prokázat. Nelze totiž vycházet jen ze slov (či článků), posuzovat je třeba činy a jejich výsledek.

M. Šmilauerová

Vážený pane doktore, Brázdo, pokud pokládáte lež za slušnost, pokud vám nevadí, že si Vás bere někdo jako rukojmí k dosažení „svých“ cílů, pak s Vámi polemizovat nemá smysl. Peníze jsou zřejmě dost vysoko na žebříčku hodnost Vašeho života, protože jinak byste se musel nad fakty v obou článcích hlouběji zamyslet. To je jako třešinka na dortu, ty Vaše poslední příspěvky. Na to, proč některá OS nemají na zaplacení sekretářek se neptejte dr. Vedrala, ale Dr. Ratha.

MUDr. Martin Vedral

Vážený pane doktore Brázdo. Připadá mi, že na slušnou polemiku podloženou důkazy nejste připraven a komentáře k článku snižujete na úroveň běžného chatu. Ano, byl jsem v Libyi v době, kdy USA uplatňovaly trvdou blokádu a kdy v této zemi skončil „ráj na zemi“. V té době většina českých pracovníků Libyi opustila a práce v tomto zajímavém místě se otevřela pro každého, kdo měl zájem a dostatečnou jazykovou i odbornou erudici. Nikdy jsem nebyl v komunistické straně, mám i negativní lustrační osvědčení. Mrzí mne, že jste podobnou možnost neměl. Získal byste zkušenosti nejen medicínské, ale i lidské. Srdečně Vás pozdravuji a polemiku s Vámi na stránkách Zdraví.Euro.cz končím. Držte se prosím tematu, v tomto případě odvážného článku dr. Buriánka, který je placen z peněz OS ČLK Prahy 5. A budete-li se chtít přesvědčit o pravdivosti všech skutečností jím uváděných, jsem Vám k dispozici stejně jako komukoliv jinému.

MUDr. Jan Brázda:

Pane Vedrale, požadál Vás o internacionální pomoc sám Káddáfí anebo jste byl vyslán po patřičném prověření komunistickou vládou?

Jiří Kokeš

Pane kolego Brázdo, domnívám se, že užíváte poněkud pochybné argumenty k obhájení svých názorů. Prosím, pište konkrétně, protože pak mi připadáte jako nositel revolučních tradic dělnické třídy s tvrzením…„že oni vyštudovali za dělnické peníze a teď chtějí ještě…“ Pokud vím, řeč je o Dr Rathovi a jeho aktivitách a nikoliv o tom, co bylo před rokem 1989…

MUDr. Vít Mareček

Vážení kolegové, to je tedy počteníčko – „díky“ za ně… Osobně nejsem ani příznivec prezidenta Ratha, ani jeho odpůrce, prostě je mi „šumafuk“. Na druhé straně jsem se začátkem dubna poprvé zúčastnil konference ČLK v Českém Krumlově k aktuálním otázkám českého zdravotnictví a jeho přednáška se mi velmi líbila.

Je faktem, ať se to komu líbí nebo ne, že Dr. Rath je osobností – a těch máme v české medicíně více než poskrovnu. Je spíše ostudou starší (t.č. důchodové) generace lékařů, že nebyla a nejspíše ani nebude schopna vygenerovat důvěryhodného kolegu, který by se mohl alespoň „důstojně“ postavit D. Rathovi v nadcházejících volbách…

Zdraví Vás a klidnou mysl přeje Vít Mareček.

MUDr. Jan Brázda

Kolego Vedrale, ve Vasem zivotopise je uvedeno, ze jste ORL specialista.

Dale take, ze jste zajistoval britskou geofyzikalni expedici na Sahare. Mam uctu ke kazde lekarske specializaci, ale nedokazu si predstavit, jak by napriklad psychiatr anebo patolog zajistoval komplexni peci o vypravu do Antarktidy. Muzete prosim blize vysvetlit sve pusobeni u britske expedice? Dival jste se jim kazdy den do krku?

Je tady nekdo, kdo chtel v roce 1987 vycestovat? Jestli ano, sdelte prosim Vase zkusenosti s ceskymi urady. 2.)„Mrzí mne, že jste podobnou možnost nemel“ Muj komentar – co kolega Vedral muze vedet o mych zkusenostech, o me praci a jazykove erudici?

3.) Pro pana Kokese – je dulezite, co bylo pred rokem 1989. Casy se meni, ale charaktery lidi nikoliv.

4.) Co presne dela pravnik Burianek, placeny vyhradne lekari Prahy 5? Obhajuje je snad pred nespocetnymi zalobami za spatnou lekarskou peci?

MUDr. Vlasta Vavřínová

Tedy pane kolego Brazdo, vy zavidite, nebo co to proboha je? V te dobe se dalo vyjet do Lybie pres jakysi cesky urad, ktery to zarizoval, jmeno jsem zapomnela, zacinalo na E…Znala jsem jednoho kamarada, ktery tam vyjel,nebyl ve strane,prijel tam v dobe, kdy Kadafi zavrel posledni diskoteku a zavedl prohibici, takze ten rok, ktery tam odpracoval, byl pekne tvrdy.

prim. MUDr. Vratislav Kraus

Jsem příznivcem MUDr Ratha.Nebýt jeho mám já a moji kolegové nejméně o 1/4 nižší mzdu.Myslím,že přestal koketovat s politikou poté,co si v ní natloukl nos a měl možnost mezi ta svinstva nakouknout.Mám stejnou zkušenost!Doufám,že neudělá stejnou chybu dvakrát.Ač se jeho výroky jeví někdy jako dryáčnické či nevhodné,mají výsledky.Nevím proč bychom si měli pořád brát servítky,když se až doposud jedná s lékaři ze strany politiků i pojišťoven jako s onucemi!Upozornění premiéra na 3O ooo volebních hlasů a agitátorů není chyba.Naopak!Je to jedna z mála věcí,na kterou politici slyší.Ať si kritici MUDr Ratha vzpomenou na začátky komory,kdy byl prezidentem pan prof. Štejfa-všemi vážený odborník a velmi slušný člověk.Tehdy vládnoucí ODS,potažmo tehdejší premiér pan Klaus se odmítl s prezidentem bavit a pro lékaře měl jen jen slova opovržení a přezírání.Dokud nenastoupil Rath a veřejně nenazýval věci pravými jmény,byla komora bezvýznámná instituce.Pochybuji,že se mezi jeho kritiky najde někdo schopnější.

Mikuláš Jozif

Pane dr. Brázdo, souhlasím. Jde o druh novodobého otroctví, a to nejen lékařů. Všichni, kdo se podílí na poskytování a přijímání zdravotní péče jsou otroky volebních slibů, vložených jako zadání již pátému ministru zdravotnictví. Vy, pan Gajdáček i pacienti jste nuceni sloužit pro úspěch ve volbách.

MUDr Jan Pokorný

Sílící opozice není nic nového, jsou to stále ti stejní kolegové s krátkou pamětí ,plní závisti a touhy po kariéře ve funkcích ČLK a také po finančních prostředcích s tím spojených. MUDr. Vedral a MUDr. Jelínek o tom ví své. Při troše sebereflexe a vzpomínek se zastydí, no a jinak se jím možná podaří návrat a něco utrhnout. O nic jiného totiž nejde. Ani jeden z nich nemá žádný nový nápad,čím by vyřešil neblahý stav našeho zdravotnictví a všichni to víme.

Rath –Nerath, každý jednou v nějaké funkci skončí. Na rozdíl od jmenovaných dvou pánů, pan kolega Rath se uplatní všude na světe. Jinak delegáti sjezdů jsou čím dál více zmanipulovanými kolegy napsanými na kandidátku mocnými místními skupinami a hrstkou lékařů zvoleni, přibližně 10%.Takový je totiž zájem o ČLK.Již nikdy to nebude jiné.Je to povinná organizace ovládaná téměř stále stejnými kolegy. Když se nezmění v zemi České stupnice hodnot v naších hlavách, nemůže změna prezidenta přinést vůbec nic než to, že“čaroděj I.kategorie“ bude vyměněn za „čaroděje II. kategorie“.

Dodatečně se všem kolegům omlouvám za mnou projedené chlebíčky na sjezdech delegátů za dvě volební období, byly to jiné a lepší časy.

Keep smiling!

(ivb), www.Zdravi.Euro.cz

DÁLE ČTĚTE:
Chtějí ještě lékaři Ratha?
Rath píše premiérovi: Lékaři mohou zničit ČSSD
Lékaři z Prahy 5 odmítli Ratha delegovat na sjezd
Zachrání lékaři ČSSD?
Lékaři chtějí víc peněz, jinak omezí péči
Ohodnoťte tento článek!