Za sanitku se bude platit, opozice je proti

Titulní obrázek

Vláda bude zřejmě ještě v září posuzovat další reformní zákony, které mají změnit české zdravotnictví. I když se ministr resortu Tomáš Julínek rozhodl nyní předložit méně kontroverzní část své chystané reformy, lze očekávat tuhý boj. Výhrady k zákonům mají odbory, ale třeba i Česká lékařská komora…

Ta měla k zákonům 117 připomínek. Reforma má výrazně zasáhnout například do fungování záchranné služby. Například se prodlouží limit, do kterého musí záchranka k pacientovi přijet, a to ze současných 15 na 20 minut. Podle náměstkyně ministra zdravotnictví Markéty Kellerové v současnosti pomoc nedorazí v patnácti minutách k 1,2 milionu lidí.

V některých špatně dostupných lokalitách nedojede nyní sanitka na místo ani do půl hodiny. To má podle ministerstva vyřešit vznik 44 nových výjezdních míst záchranné služby. Záměr kritizují sociální demokraté. Podle poslance Davida Ratha se prodloužením limitu pro dojezd sanitky sníží dostupnost záchranné služby.

Změnit se má i hrazení za odvoz pacientů sanitkou. Pojišťovna by napříště hradila jízdy jen lidem neschopným pohybu či těm, které by doprovázel na cestě zdravotník. „Ostatní by platili sazbu za kilometr vlastně jako za taxík,“ uvedl Rath, podle nějž to lidi přijde na další tisíce korun. Reforma ovšem vyjde vstříc rodičům, kteří chtějí být v nemocnici u svých malých dětí do šesti let během jejich hospitalizace. Nemocnice je do budoucna nebudou moci odmítnout. Pacienti by si do budoucna nemuseli za všechny zdravotní potřeby platit, ale některé by si mohli vypůjčit – jako například berle.

Příplatek za nadstandardní péči

Julínek kromě tří reformních zákonů – o zdravotních a specifických službách a zdravotnické záchranné službě – přichystal i zákon, který má umožnit legálně si připlatit za nadstandardní zdravotní péči. Dosud si většina lidí například operaci u špičkového chirurga snaží zajistit pomocí úplatků.

To by se mělo napříště změnit a operaci od respektovaného odborníka by si šlo legálně zaplatit. Pokud by chtěl například pacient lepší náhradní gelovou nitrooční čočku, zaplatil by rozdíl mezi méně kvalitní čočkou hrazenou pojišťovnou a použitým nadstandardním produktem. „To není žádná novinka. V některých případech – jako třeba u použití odlehčené sádry – je to možné již dnes,“ říká Rath.

Napříště by měl být jasně stanovený rozsah péče, kterou bude všem hradit pojišťovna. „Všichni lidé budou dopředu vědět, jaký zákrok či pomůcku jim jejich pojišťovna proplatí a jaký už ne,“ slibuje Julínek. Podle ministra by nové zákony mohly platit už od ledna 2009. Pokud ovšem nenarazí ani ve vládě ani ve sněmovně.

Štěpán Plaček, Regionální deník

Ohodnoťte tento článek!