Přejít na obsah

Za smrt novorozenců nemocnice nemůže

zpět
18.6.2008

Policejní vyšetřování případů úmrtí tří novorozenců v nymburské nemocnici v loňském roce má výsledek. Z trestního hlediska policie neshledala pochybení a případy odložila. "Případy již byly policií odloženy na základě znaleckých posudků, které prokázaly, že nedošlo k žádnému pochybení lékařů ani ostatního zdravotnického personálu," řekl primář gynekologicko - porodnického oddělení Aleš Toman...

To potvrdila i policie. „Z trestního hlediska jsme neshledali pochybení lékařů ani personálu. Šlo o nešťastnou náhodu,“ řekla vyšetřovatelka Miloslava Brychová.

Ta Deníku také potvrdila, že policisté vyšetřovali celkem tři případy úmrtí novorozenců. Všechny se staly v loňském roce. Rozhodnutí o posledním případu však prý ještě nenabylo právní moci, protože se rodiče odvolali. V jednom případě dokonce rodiče iniciovali prošetření na lékařské komoře.

Už při zahájení vyšetřování tvrdil tehdejší primář gynekologicko - porodnického oddělení Tomáš Čepelák, že se jednalo o kritické situace, ve kterých lékaři nemohli novorozence zachránit. Lékaři podle něj udělali maximum a na úmrtí dětí nemají žádný podíl. „Naopak v mnoha velmi kritických situacích se už děti našim lékařům podařilo zachránit,“ doplnil Čepelák.

Regionální týdeník


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Regionální týdeník

Komentovat článek: Za smrt novorozenců nemocnice nemůže

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Za smrt novorozenců nemocnice nemůže

Komentáře

další 4 komentáře
Fish Re:"umyjem si ruce"  | 19. 06. 2008 19:15

Ono asi hlavne zalezi na komunikaci, kdyz je na lekari videt, ze ma o pacienta zajem, vetsina (samozrejme ne vsichni) pacientu se smiri i s komplikacemi. Stiznosti nastanou vetsinou tehdy, kdyz z chovani lekare vyplyva, ze nevenuje pacientovi "dostatecnou" pozornost - jasne, ze i kdyz se budou vsichni snazit jednat s pacienty a jejich pribuznymi velmi korektne, nezmizi vsechny stiznosti, ale mozna by stalo za to omezit reci typu "to vas nemuze bolet" a treba zatajovani neprijemnych zprav (dg., komplikace).Uprimne receno, kdyz jsem slysela porodni babu na sale rvat na rodicku "nervete nam tady, vyplasite ostatni" udelalo se mi ze "empatie" zle.

Dr. Ještěrka "umyjem si ruce"  | 18. 06. 2008 13:51

Ještě dovětek k příspěvku Lenky. Co se týče toho, že se navzájem lékaři "kryjí a všechno se zametá pod stůl", je další omyl naší veřejnosti. Na zdravotníky jsou zasílány stížnosti na ministerstvo, komory atd.Z vlastní zkušenosti musím říct, že jsou brány velmi vážně a kolikrát v neprospěch lékařů, neboť málokdo ví, že vše, co napíše stěžovatel je podrobně zkoumáno. Nutno dodat, že drtivá většina stížností je dost "přibarvených" - stěžovatel je schopen si vymyslet, zcela překroutit či uvést záměrně sled událostí tak, aby poškodil záměrně lékaře a udělal z něho naprosté monstrum. Vše je bráno vážně a teď pozor, nikoliv stěžovatel musí prokázat, že to tak bylo, ale lékař, proti kterému je stížnost vedena by měl podat důkazy, že to tak nebylo. Což naprosto odporuje logice - nelze dokázat něco, co se nikdy nestalo. V soudním řízení by to vypadalo tak, že stěžovatel by musel prokázat, že k tomu tak došlo, v případě, že by toto neprokázal, byl by obviněn z trestného činu a hrozí mu trest odnětí svobody až na několik let. Takže drahá Lenko, můžu Vás ubezpečit, že lékař je při řešení stížností krajně znevýhodněn a budete se divit, ale jsou mezi námi i tací, kteří by klidně svého kolegu záměrně "potopili".

Dr. Ještěrka Re:A pak budete perzekuovat ženy, které raději rodí doma!  | 18. 06. 2008 13:15

Milá Lenko, jako lékařka - nikoliv však gynekolog - porodník musím říct, že s Tebou hluboce nesouhlasím. Znám případ, kdy šla mladá žena na potrat a tento řekněme běžný zákrok skončil zástavou srdce a resuscitací na operačním sále, pochybuju, že lékaři něco podcenili. Kdy už si konečně lidé uvědomí, že medicína není všemocná, že zkomplikovat se může vždy a všechno - i zdánlivé "banality", v medicíně nic není podle šablony. Neexistuje na světě lékař, kterému by se vše povedlo dokonale nebo který by nikdy v životě neudělal chybu, jsme jenom lidéa díky tomu máme i "srdce", tak k nám prosím přestaňte přistupovat pořád tak, že "na všechno kašlem". Můj osobní názor je, že rodit doma je blbost, já osobně budu radši rodit v nemocnici "se špatnou pověstí", než někde doma. Buďme rádi, že jsou mezi mladými lékaři tací, kteří se chtějí věnovat gynekologii a porodnictví, neboť je to velmi psychicky náročné a víceméně každý den jsou "jednou nohou v kriminále" (to vpodstatě všichni lékaři)-ale nikoliv kvůli tomu, že by "na všechno kašlali", ale jenom proto, že moc dobře ví, že i normálně vyhlížející porod může skončit smrtí matky i když udělají sebevíc a ví, že společnost to stejně nepochopí,já bych pod takovým tlakem dělat nedokázala a o to víc si jich vážím.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné