Přejít na obsah

Za smrt novorozeného dítěte soud lékařům vyměřil podmíněný trest

zpět
3.3.2009

Mostecký okresní soud v pondělí vyměřil bývalému primáři gynekologicko-porodnického oddělení nemocnice v Mostě Bohumilu Bradáčovi osmnáctiměsíční trest s podmínečným odkladem na dva roky. O tři měsíce mírnější rozsudek také s dvouletým odkladem si vyslechl i jeho podřízený, lékař Josef Pulkert...

Soud uznal lékaře vinnými z toho, že následkem jejich pozdní reakce na patologické změny plodu porodila v srpnu 2006 těhotná žena holčičku, která po 13 dnech zemřela.

Státní zástupkyně lékaře obžalovala z ublížení na zdraví z nedbalosti, za což jim hrozil až pětiletý trest. S rozsudkem byla spokojena a nebude se proti němu odvolávat. Oba lékaři si ponechali lhůtu na možné odvolání.

Zadostiučinění pocítila po vynesení rozsudku matka zemřelé novorozené holčičky Nikola Moscatová. „Očekávala jsem však, že soudkyně zakáže doktoru Bradáčovi vykonávat lékařskou praxi. Nejen, že se na rozdíl od doktora Pulkerta neomluvil, byl navíc i arogantní,“ uvedla. S nárokem na finanční náhradu újmy ji soudkyně odkázala na občansko-právní soud.

Pulkert v mostecké nemocnici pracuje i nadále, Bradáč svou činnost ukončil a provozuje soukromou praxi.

Mostecký soud řeší i další podobný případ. Kvůli úmrtí chlapce, který po 17 dnech v nemocnici zemřel, před ním stojí lékařka gynekologicko-porodnického oddělení nemocnice v Mostě Helena Mikolášková a porodní asistentka Ilona Macanová. I jim hrozí v případě uznání viny až pětiletý trest.

Soud v červnu 2006 odsoudil za ublížení na zdraví k šestiměsíčnímu trestu s podmíněným odkladem také bývalého primáře gynekologicko-porodnického oddělení mostecké nemocnice Pavla Hlubučka. Uznal lékaře vinným z toho, že následkem jeho špatného rozhodnutí porodila před šesti lety dvaatřicetiletá žena mrtvé dítě.

ČTK


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

ČTK

Komentovat článek: Za smrt novorozeného dítěte soud lékařům…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Za smrt novorozeného dítěte soud lékařům…

Komentáře

dalších 6 komentářů
challenger Re:Challengere  | 3. 03. 2009 21:18

pokud jste zažil stejnou story, pak nemůžete být objektivní. Já, kdyby mi zabili dítě, bych taky asi žádal oko za oko, zub za zub (na tom islámském právu šaríja něco je, že). Trestní stíhání lékaře je až na výjimky (například opilost nebo úmyslné trestné činy) relikt komunismu. Pokud je nutné takového člověka vyřadit z další praxe, měla by to udělat ČLK vyškrtnutím ze seznamu lékařů. Co se týče prevence dalších selhání, nemá takový postup naprosto žádný efekt. Trestní stíhání lékaře je v prasečáku pouze prostředek, jak upokojit pivního vohnouta - jak rozsudek vinen (vidíte, já to řikal, na co sáhnou to pose.rou, to mně když léčili hententy plotýnky, tak mi místo aby léčili řikali abych zhubnul, bílá mafie je to) nebo nevinen (vidíte já to řikal, domluvený jsou všichni, bílá mafie). Postižení příbuzní se staisfakce nedočkají a modří nebo rudí defraudanti můžou dál krást jako by se nic nedělo. Podle mého názoru nese vinu nejen lékař ale také ten kdo jej na službu najímá. Ten je povinen vytvořit takové podmínky, aby se chyby neděly. Jenže to by narušilo důležité penězovody k těm správným lidem. Proto je důležité konat divadlo pro vohnouty. Nejlíp to ještě rozmáznout v médiích, čím víc vohnoutů to komentuje, tím je to lepší. Kdyby prošlo pár obrovských odškodnění, managerští defraudanti by si možná museli víc hledět, aby ve špitále všechno šlapalo. A to je přesně ten důvod, proč se u nás vytvářejí takové podmínky, aby se soudilo podle trestního práva.

jiri k.k.k. Re:Zlatá Amerika  | 3. 03. 2009 19:44

a penize plati pojistovna, lekar si ji plati z penez co vydela. A divte se, jeste mu neco zbude na slusne zivobyti. Ne jako u nas, kdyz si zaplatim pojisteni, tak mi zbude na suchy chleb. Nebylo by lepsi platit Kocku?

bily vohnout si za to casto muze sam  | 3. 03. 2009 19:43

nekvalifikovany a sam na oddeleni, primar chrape doma, prece ho nebudeme rusit ... tak to vyresi sam aby udelal spravny rektalni looping ... pak dostane podminku a je pro normalni zivot ztraceny ... normalnim zivotem myslim napriklad praci v UK, u GMC jsou puntickari Poslednim, komu zachranoval kejhak Sano Mach {pravnik CLK}, byla mlada doktorka z Olomouce, ktera vyhodila houmace a on zmrznul. P.S.:ale co taky s nim mela delat, modrobolsevici meli obzalovat spis socialku

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné