Za smrt novorozeného dítěte soud lékařům vyměřil podmíněný trest

Titulní obrázek

Mostecký okresní soud v pondělí vyměřil bývalému primáři gynekologicko-porodnického oddělení nemocnice v Mostě Bohumilu Bradáčovi osmnáctiměsíční trest s podmínečným odkladem na dva roky. O tři měsíce mírnější rozsudek také s dvouletým odkladem si vyslechl i jeho podřízený, lékař Josef Pulkert…

Soud uznal lékaře vinnými z toho, že následkem jejich pozdní reakce na patologické změny plodu porodila v srpnu 2006 těhotná žena holčičku, která po 13 dnech zemřela.

Státní zástupkyně lékaře obžalovala z ublížení na zdraví z nedbalosti, za což jim hrozil až pětiletý trest. S rozsudkem byla spokojena a nebude se proti němu odvolávat. Oba lékaři si ponechali lhůtu na možné odvolání.

Zadostiučinění pocítila po vynesení rozsudku matka zemřelé novorozené holčičky Nikola Moscatová. „Očekávala jsem však, že soudkyně zakáže doktoru Bradáčovi vykonávat lékařskou praxi. Nejen, že se na rozdíl od doktora Pulkerta neomluvil, byl navíc i arogantní,“ uvedla. S nárokem na finanční náhradu újmy ji soudkyně odkázala na občansko-právní soud.

Pulkert v mostecké nemocnici pracuje i nadále, Bradáč svou činnost ukončil a provozuje soukromou praxi.

Mostecký soud řeší i další podobný případ. Kvůli úmrtí chlapce, který po 17 dnech v nemocnici zemřel, před ním stojí lékařka gynekologicko-porodnického oddělení nemocnice v Mostě Helena Mikolášková a porodní asistentka Ilona Macanová. I jim hrozí v případě uznání viny až pětiletý trest.

Soud v červnu 2006 odsoudil za ublížení na zdraví k šestiměsíčnímu trestu s podmíněným odkladem také bývalého primáře gynekologicko-porodnického oddělení mostecké nemocnice Pavla Hlubučka. Uznal lékaře vinným z toho, že následkem jeho špatného rozhodnutí porodila před šesti lety dvaatřicetiletá žena mrtvé dítě.

ČTK

Za smrt novorozeného dítěte soud lékařům vyměřil podmíněný trest
Ohodnoťte tento článek!