Za týden zemřelo na prasečí chřipku v ČR 11 lidí, celkem 67

chřipka

Za poslední týden zemřelo na prasečí chřipku v ČR 11 lidí, celkem již jí podlehlo 67 osob. Národní referenční laboratoř pro chřipku potvrdila za týden 45 nových případů infekce, dohromady se tedy novým virem nakazilo již 1309 lidí.

Uvedlo to ministerstvo zdravotnictví. Většina lidí, kteří viru podlehli, měla jinou závažnou chorobu. Z laboratorních zjištění vyplývá, že počet případů nakažení chřipkou ubývá.

Vliv na pokles nemocnosti měly jistě vánoční prázdniny školáků a čerpání dovolených dospělými, uvedlo ministerstvo. Podle něj skutečný vývoj pandemické vlny ukáže teprve první půlka ledna.

Údaje o počtu lidí, kteří se v Česku nechali očkovat proti prasečí chřipce vakcínou Pandemic H1N1, zveřejní úřad 13. ledna.

Z celkového počtu 67 lidí, kteří zatím v ČR prasečí chřipce podlehli, bylo 45 mužů a 22 žen. V hlášení za minulý týden přibyla zatím nejmladší oběť, která chorobě podlehla. Je jí 15letá dívka s onemocněním srdce a chronickou plicní nemocí. Zemřela na Štědrý den v pražské motolské nemocnici. Na Silvestra zase zemřel 17letý mladík s mozkovou obrnou v liberecké nemocnici.

Podle ministerstva klesl i počet lidí v nemocnicích, takže je nyní situace stabilizovaná.

Příští týden má v Česku začít očkování lidí důležitých pro chod státu, poté co do země dorazí třetí várka vakcín proti prasečí chřipce v počtu asi 70.000 dávek. Datum dodání zatím není známo. Očkováni budou například vojáci či policisté, kteří budou mít svá zvláštní očkovací centra, uvedl mluvčí.

„Očkování má stále smysl, neboť s velkou pravděpodobností zde virus bude cirkulovat řadu dalších měsíců a stále se setkáváme s velmi závažnými průběhy onemocnění, včetně úmrtí,“ uvedl epidemiolog profesor Roman Prymula.

Ohodnoťte tento článek!