Za vrácené poplatky by bylo sedm sanitek

kalkulačka, daně, peníze

Od února, kdy lidé o vrácení peněz za poplatky začali žádat prostřednictvím písemné darovací smlouvy, zájem o tuto službu kraje Vysočina poklesl.

„Myslím, že oproti původnímu způsobu vracení poplatků je to zhruba o polovinu,“ sdělil Oldřich Městka, vedoucí ekonomického odboru nemocnice v Pelhřimově. Za minulý rok bylo v pelhřimovské nemocnici za regulační poplatky uhrazeno 10,832 milionu korun, z čehož kraj vrátil na darech 7,179 milionu.

Co všechno by se za vrácenou částku nechalo pořídit? „To je jednoduchá otázka, ale složitější odpověď. Prostor na investice v loňském roce jsme měli kolem 15 milionů. Srovnatelným údajem pak může být nové pracoviště pro přípravu cytostatik užívaných proti rakovině, za které jsme dali šest milionů korun,“ sdělil vedoucí provozně technického oddělení Tomáš Koubek.

„Výkonný ultrazvuk stojí zhruba dva miliony, dopravní sanitka milion, jedna postel na ARU vyjde na 300 až 400 tisíc. CT stojí 15 až 20 milionů,“ přidal pro srovnání ředitel nemocnice Pavel Hrala. Pokud vynecháme poplatky v nemocniční lékárně, bylo od únorové změny vybráno 2,774 milionů. Nelze už však rozlišit, kolik peněz kraj vrací za konkrétní nemocnici.

Na počátku května kraj schválil dar pro 7227 žadatelů ve výši 2,6 milionu korun. V období mezi loňským a letošním únorem uhradil regulační poplatky za třiapadesát milionů korun.

„Poplatky neřeším, v rodině nejsme tolik marodní a není to pro mě taková položka. Otázkou je, kam se dostanou. Kdyby se za vybrané poplatky nechaly pořídit nové přístroje a vybavení, bylo by to v pořádku. Z mého úhlu pohledu bych poplatky nevracel, pokud by byly použity na dobrou věc,“ zamyslel se Miloslav Havelka, který přišel do pelhřimovské nemocnice se synem na kontrolu zad.

Ohodnoťte tento článek!