Za vyoperování zdravé ledviny uložil soud podmíněné tresty

Okresní soud v Hradci Králové včera potrestal podmíněnými tresty dva lékaře královéhradecké fakultní nemocnice za to, že se podíleli na vyoperování opačné ledviny…

HRADEC KRÁLOVÉ –

Osmiměsíční trest vězení s podmíněnou zkušební dobou na 18 měsíců soud uložil ambulantnímu lékaři Zbyňkovi Veselskému a operatérovi Miloši Broďákovi.

Třetí z obžalovaných, asistent operatéra Petr Kutílek, byl zproštěn obžaloby. Verdikt soudu není pravomocný, neboť státní zástupce a operatér si ponechali lhůtu na rozmyšlenou. Ambulantní lékař se proti rozsudku odvolal na místě, asistent operatéra se práva na odvolání vzdal.

Na transplantaci ledviny pacient stále čeká

Dvaašedesátiletému zmrzačenému pacientovi lékaři museli později vyoperovat i druhou, takřka nefunkční ledvinu.

Muž musí nyní třikrát týdně dojíždět na dialýzu. Je omezen v jídle, denně může vypít jen půl litru tekutin. Kondice se mu zhoršila natolik, že nemůže vykonávat žádnou fyzicky namáhavou činnost. Na transplantaci ledviny stále čeká.

Podle soudu se lékař při ambulantním vyšetření pacienta dopustil nedbalosti, když do zdravotnické dokumentace omylem zapsal k vyoperování méně poškozenou ledvinu. Operatér měl podle soudu zase předejít tragickému omylu lepší přípravou před operací.


Urologové se postiženému pacientovi dosud neomluvili. Dotyčný muž přitom nežádal vysoké tresty, jen morální zadostiučinění.

Všichni tři lékaři stále v královéhradecké nemocnici pracují a mají tam pověst špičkových odborníků. Na jejich stranu se postavil i předseda České urologické společnosti, jenž se v dopise soudu za lékaře z odborného i lidského hlediska zaručil.

Ačkoli vedení nemocnice chybu svých lékařů uznalo, urologové se podle advokáta poškozeného pacienta Petra Folprechta jeho klientovi dosud neomluvili.

Devíti z 11 lékařů královéhradecké urologie byl v souvislosti s chybnou operací snížen plat, operatér nesměl rok operovat a přednosta kliniky musel obhajovat svoji funkci v konkurzu.

„Mému klientovi nešlo o nějaký vysoký trest, spíše o morální zadostiučinění,“ řekl po verdiktu Folprecht. Dnešní trest by mohl být podle něj určitým varováním i pro další lékaře.

Poškozený pacient na nemocnici dosud jako odškodné vysoudil 405 tisíc korun. Soudní líčení o výši odškodného nebylo ale dosud ukončeno. Muž totiž požaduje odškodnění do celkové výše 1,6 milionu korun.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!