Přejít na obsah

Za vypsání neschopenky možná 70 korun

zpět
28.7.2010
lékař, praktik, ordinace, stetoskop
zvětšitlékař, praktik, ordinace, stetoskopZdroj: www.laek-rlp.de

lékař, praktik, ordinace, stetoskop | Zdroj: www.laek-rlp.de

 

Pacienti budou možná muset za vypsání neschopenky platit lékařům v ordinaci přímo z ruky do ruky až sedmdesát korun. "Nemohu tuto platbu vyloučit," řekl v úterý Právu prezident České lékařské komory (ČLK) Milan Kubek.

Přikročit by se k ní mělo v případě, že ČLK neuspěje ve svém tlaku, aby veškeré náklady za vypsání neschopenky hradila lékařům Česká správa sociálního zabezpečení. Jak Kubek vyčíslil, lékaři mají za vystavení neschopenky, její ukončení a jednu kontrolu během léčby administrativní náklady zhruba sto korun.

Od 1. srpna jim bude Česká správa sociálního zabezpečení proplácet 26 korun jako poštovné za odeslání neschopenky. Dosud lékaři dostávali od zdravotních pojišťoven zaplacen pouze takzvaný signální kód za hlášení nemoci. Ten činí 5,25 koruny.

Za administrativu spojenou s neschopenkami, kterou komora vyčíslila na sto korun, nedostávali od zdravotních pojišťoven ani korunu.

„Jsme rádi, že teď lékaři dostanou alespoň těch šestadvacet korun. Zbývá ale ještě 74 korun a my požadujeme, aby nám tyto administrativní náklady spojené s neschopenkami také hradila Česká správa sociálního zabezpečení. Není přece možné nutit soukromé lékaře, aby pracovali zadarmo,“ prohlásil Kubek.

Ministr je připraven o návrzích diskutovat

Prezident ČLK teď bude jednat s novým ministrem zdravotnictví Leošem Hegerem, aby společně vytvořili tlak na ministerstvo práce a sociálních věcí.

To totiž může zajistit, aby Česká správa sociálního zabezpečení proplácela i zbývající administrativní náklady spojené s neschopenkami. Pokud lékaři neuspějí, budou podle Kubka tuto částku požadovat na pacientech. Mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň Právu sdělil, že ministr je připraven o návrzích diskutovat.


Klíčová slova

Autoři

Václav Pergl, Právo

Komentovat článek: Za vypsání neschopenky možná 70 korun

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Za vypsání neschopenky možná 70 korun

Komentáře

dalších 6 komentářů
AS nemohu platbu vyloučit?  | 29. 07. 2010 08:04

Nějak jsme nepochopil tu tvoji logickou konstrukci. Když řeknu, že něco v průměru stojí tolik a tolik, jde o věcné konstatování, nevím, co společného to má se sebevědomím. To třeba jako úřednice z ČSÚ je sebevědomá, když nám sděluje jakási čísla? Zda někdo bude či nebude vybírat za vypsání neschopenky je především věcí odvahy a sebevědomí každého jedince a těžko někdo za doktory prohlásí, že budou všichni vybírat, když přece víme, jaký jsou doktoři sráči, že.

Baalamut nemohu platbu vyloučit?  | 28. 07. 2010 16:21

možná jako malej, ale zato vím, že jedině efektivní je postup, který popisuješ, znám to z vlastní zkušenosti, včetně toho kýženého efektu...přeci je rozdíl mezi větami "nemohu platbu vyloučit" a " průměrná cena administrativní práce v souvislosti s pracovní neschopností JE 70,- korun". první je věta vohnouta. druhá věta pochází od sebevědomého člověka. čus.

AS nemohu platbu vyloučit?  | 28. 07. 2010 16:09

Ty jsi pořád jak malej, Baa :-) Je snad komora osvč? Má snad komora nějakou pravomoc nařídit či zakázat někomu vybírání či nevybírání plateb?? Až sami doktoři řeknou :"buďto nám náklady zaplatí stát nebo rušíme smlouvy se ZP a budeme vybírat od pacienta" a také to tak udělá, pak bude komora silná. Pak bude mít prezident při jednání se státem poněkud jinou pozici a jeho slovo jinou váhu. Ale takhle, když se 4/5 doktorů podělá a stejně budou skákat, jak stát a pojiš´tovny pískaj, takhle žádný rezolutní prohlášení dělat nemůže, Baa. To by byl akorát k smíchu.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné