Za záměnu léků v Zentivě soud uložil roční podmínku

Za úmyslnou záměnu léků ve farmaceutické firmě Zentiva soud vyměřil bývalému zaměstnanci Lukáši Bohanusovi roční podmínku. Společnosti má také zaplatit škodu 7,5 milionu korun.

Včerejší rozsudek Obvodního soudu pro Prahu 10 není pravomocný. Muž vinu odmítá a na místě se proti němu odvolal. Případ tak ještě bude řešit pražský městský soud. Případ byl odhalen v září 2016. Zentiva musela stáhnout některé léky od pacientů a ze zdravotnických zařízení kvůli podezření, že balení mohou obsahovat jiné tablety. Důvodem stahování byl nález dvou blistrů (plastové lisované obaly) přípravku Neurol v krabičkách označených jako přípravek Atram v Polsku, vyrobeny byly v pražském závodě Zentivy. Firma kvůli tomu podala trestní oznámení na neznámého pachatele.

Muž podle obžaloby vložil ve dvou případech originální blistr s jedním léčivem do krabičky od jiného léčiva a tyto krabičky pak vložil do většího balení krabiček s prvním léčivem. Místo léku k léčbě vysokého tlaku tak v krabičce byl lék sloužící k léčbě úzkosti.

Záměna byla brzy odhalena při kontrole zásilky v Polsku, zpočátku však nebyl zřejmý rozsah a charakter záměny, což si vyžádalo rozsáhlá opatření. Soudce Petr Zelenka při zdůvodnění rozsudku uvedl, že lze vyloučit, že by se případ stal kvůli nedbalosti sedmadvacetiletého Bohanuse. „Linka je automatická, není důvod, aby uprostřed jedné krabice bylo něco jiného, než tam patří,“ podotkl Zelenka. Dodal, že léky mohl vyměnit pouze operátor na lince, kterým byl v inkriminované době právě Bohanus.

Výměnou léků nebylo ohroženo zdraví koncových uživatelů léků, ale byla poškozena farmaceutická společnost. Soudce zmínil, že po vypuknutí případu byla poškozena dobrá pověst firmy. Podotkl také, že si velké náklady vyžádalo například stažení podezřelých léků z trhu.

Bohanus podle spisu pro výměnu léků využil okamžiku, kdy ho nikdo neviděl. Před soudem čelil obžalobě kvůli přečinu poškození cizích práv. Hrozilo mu za to až pět let vězení.

Státní zástupkyně Markéta Mizerová pro Bohanuse požadovala tříletou podmínku. Vina obžalovaného podle ní byla spolehlivě prokázána uceleným řetězcem nepřímých důkazů. „Byl přítomen na obou směnách, kde se kompletovaly léky. Technická závada nebo mechanické selhání linky bylo vyloučeno,“ podotkla při závěrečné řeči Mizerová. Motivem pro jeho jednání podle státní zástupkyně mohlo být to, že nedostal vyplaceny bonusy kvůli nevhodnému chování na pracovišti.

Státní zástupkyně si ponechala lhůtu pro případné odvolání, jelikož soud zvolil mírnější trest i zkušební dobu, než navrhovala. Řekla, že bylo vyloučeno, aby se zaměněné léky dostaly do oběhu mezi zákazníky. Jinak by Bohanusovi nejspíš hrozilo obvinění z jiného trestného činu.

Bohanus prohlásil, že čin nespáchal. „Své práce si vážím a nikdy bych ji nechtěl pošlapat a znehodnotit,“ řekl Bohanus. Po rozsudku s novináři nemluvil a v doprovodu svých advokátů odešel.

Případem se zabýval také Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL), podle kterého bylo kvůli záměně staženo přes 100 milionů balení léků, a šlo tak o největší podobný případ v Česku. Následná kontrola ukázala, že firma neporušila zákon, záměna nevznikla kvůli technické chybě, ale kvůli selhání jednotlivce.

1)
poznámka
Ohodnoťte tento článek!