Za zrušené poplatky a růst platů se Němeček velké chvály nedočkal

Svatopluk Němeček.

Za zrušené poplatky v ambulancích a lékárnách a pětiprocentní růst platů v nemocnicích, což jsou pro veřejnost nejviditelnější kroky ve zdravotnictví v prvním roce vlády Bohuslava Sobotky (ČSSD), se ministr Svatopluk Němeček (ČSSD) velké chvály nedočkal. Pacienti chtějí zrušit i poplatky za pohotovost, odbory růst platů o deset procent.

Zdravotní pojišťovny, aby vše zaplatily, budou brát z rezerv, a Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) je oproti plánu nevytvoří. Podle lékařské komory Němeček jen hasil požáry a ke koncepční práci se nedostal.

Na ministerstvo uvedl Němečka premiér 30. ledna 2014. Při hodnocení 12 měsíců ve funkci ministr vyzdvihl, že zdravotnické finance jsou stabilizované. Pojišťovny i většina nemocnic uzavřely rok s kladnou bilancí a VZP poprvé po pěti letech skončila s mírným přebytkem 220 milionů. Předloni měla propad téměř miliardu a rok předtím 3,5 miliardy.

Podle exministra zdravotnictví a místopředsedy sněmovního zdravotního výboru Leoše Hegera (TOP 09) rozkvět nebyl tak obrovský, ale zklidnila se atmosféra slibem, že se přilijou peníze. Zrušení poplatků označil Heger za prázdné gesto, které zdravotnictví uškodí. „Resort dostane deset miliard korun navíc, polovina půjde na poplatky a jen pět miliard na rozvoj,“ řekl ČTK. Němečka kritizuje i ODS. Vytýká mu, že poplatky, jež regulovaly zneužívání zdravotní péče, nenahradil jinou regulací. Ministr financí Andrej Babiš (ANO), který se s Němečkem přetahuje o řízení zdravotnických peněz, označil zrušení poplatků za chybu.

Podle úhradové vyhlášky dají pojišťovny letos na péči téměř 240 miliard korun. S poklesem DPH za léky jim výdaje mírně klesnou, naopak stoupnou za péči. VZP za ni dá oproti plánu o 1,6 miliardy víc. Nenaplní kvůli tomu už řadu let prázdný rezervní fond. Největší zaměstnanecká Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra (ZPMV) dá za péči navíc miliardu ze svých zásob, ty vyčerpají i ostatní pojišťovny.

„Dá se souhlasit, že resort je v tuto chvíli stabilizován. Problém s finančními zdroji očekáváme na přelomu roku 2015/2016 a je třeba už teď se tím vážně zabývat,“ řekl ČTK šéf Svazu zdravotních pojišťoven a ředitel ZPMV Jaromír Gajdáček.

„Pokud vláda do pololetí nerozhodne o dalším navýšení platby za státního pojištěnce, zdravotnictví se v roce 2016 propadne znovu do dluhů,“ řekl ČTK prezident České lékařské komory Milan Kubek. Také podle Gajdáčka je další růst odvodů možným řešením, jde ale i o kontrolu nemocnic, změnu struktury lůžkové péče, přehodnocení seznamu výkonů či komerční připojištění, a tím uvedení dalších zdrojů do veřejného systému.

Podle Kubka letos Němeček jen hasil požáry, když sháněl peníze na kompenzaci poplatků či řešil úhrady pro lázně, a ke koncepční práci se nedostal. „Je slušný, hodně slibuje, ale skutečně hmatatelných výsledků je poskrovnu a čas běží,“ řekl Kubek. Němečkovi vytýká, že ve vyhlášce zvýšil úhrady jen nemocnicím, zatímco ambulancím jen nahradí poplatky. Také růst platů je prý nedostatečný.

„Pokud nebude jasně garantováno, že platy lékařů porostou i nadále, tak jednorázové pětiprocentní navýšení lékaře v nemocnicích neudrží,“ řekl. Za velký Němečkův dluh označil to, že ČR stále nemá zákon o neziskových nemocnicích, nezměnilo se ani specializační vzdělávání lékařů.

Podle šéfky zdravotnických odborů Dagmar Žitníkové jsou v nemocnicích stále vidět dozvuky předchozích omezujících vyhlášek. ČTK řekla, že vedle platů by měl Němeček řešit i přesčasovou práci a personální vyhlášku, aby počty lékařů a sester odpovídaly potřebám.

Pacienti podle prezidenta Svazu pacientů Luboše Olejára žádají, aby ministr zrušil i poplatky na pohotovosti. Němeček by podle něj měl také prosadit zákon o pacientském ombudsmanovi a centralizovat stížnosti, aby bylo možno sledovat stav spokojenosti a nespokojenosti pacientů.

Ohodnoťte tento článek!