Za zubní plomby se má platit

Titulní obrázek

Drtivá většina Čechů se musí připravit na to, že si od příštího roku budou sami platit i obyčejné amalgámové plomby a jízdu sanitkou. Lidé také zaplatí víc než dnes za umělé oplodnění nebo některé plastické operace, jako jsou třeba operace odstálých uší u malých dětí. Počítá s tím velká reforma zdravotnictví, kterou chce ministr Tomáš Julínek spustit v lednu 2009. „Žádné plošné vyjímání výkonů hrazených ze zdravotního pojištění ale nechystáme,“ řekl HN náměstek ministra zdravotnictví Pavel Hroboň…

Počítá s tím od příštího roku reforma zdravotnictví. Lidé budou platit například i za sanitku. Pojišťovny ušetří miliardu korun

Drtivá většina Čechů se musí připravit na to, že si od příštího roku budou sami platit i obyčejné amalgámové plomby a jízdu sanitkou. Lidé také zaplatí víc než dnes za umělé oplodnění nebo některé plastické operace, jako jsou třeba operace odstálých uší u malých dětí.

Počítá s tím velká reforma zdravotnictví, kterou chce ministr Tomáš Julínek spustit v lednu 2009. „Žádné plošné vyjímání výkonů hrazených ze zdravotního pojištění ale nechystáme. Chceme jen lépe definovat podmínky, za jakých budou pojišťovny zdravotní péči hradit,“ řekl HN náměstek ministra zdravotnictví Pavel Hroboň.

Například pacienti, kteří za své zkažené zuby objektivně nemohou, od příštího roku za plomby platit nebudou. „Pro lidi, kterým se začnou kazit zuby v důsledku metabolického onemocnění nebo v těhotenství, může být hrazení plomb významná zátěž. Proto jim bude dál platit plomby pojišťovna,“ vysvětluje Hroboň. Ani dopravu sanitkou do nemocnice nebo z nemocnice nebudou platit úplně všichni. „Máte pacienty, kteří potřebují vyšetření v nemocnici, ale nejsou schopni se do ní sami dopravit. Těm bude i dál hradit jízdu sanitkou pojišťovna,“ říká Hroboň. Rychlá záchranná služba bude dál zdarma pro všechny.

Ušetřit hodlají Julínkovi lidé i na umělém oplodnění a na některých plastických operacích, které ještě hradí zdravotní pojišťovny.

Celý článek si můžete přečíst na serveru Hospodářských novin iHNED nebo ZDE.

Petr Vašek, Hospodářské noviny

Za zubní plomby se má platit
Ohodnoťte tento článek!