Začal velký třesk ve zdravotnictví

Titulní obrázek

Češi také dostanou na výběr mezi třemi druhy zdravotního pojištění. Kromě toho běžného, jaké znají už dnes, začnou pojišťovny pacientům nabízet další dva „tarify“, u nichž se Julínek inspiroval v Nizozemsku a Švýcarsku. První tarif bude postavený na principu spoluúčasti, podobně jako pojištění auta…

Vláda schválila Julínkovu reformu

Slibuje lepší, ale dražší péči

Vláda Mirka Topolánka včera schválila největší reformu zdravotnictví v polistopadové historii. Nové zákony ministra Tomáše Julínka změní ve zdravotnictví skoro vše.

Čeští pacienti dostanou jasnou garanci toho, co budou mít hrazené ze zdravotního pojištění. Zadarmo toho bude o trochu méně, ale na druhou stranu bude poprvé možné dostat od pojišťovny příspěvky na nadstandardní péči.

To je oproti dnešku velký obrat. Pokud chce dnes pacient lepší sádru nebo lepší kyčelní kloub, musí si je zaplatit sám úplně celé. Když projde reforma, doplatí si jen zbytek mezi lepším kloubem a tím nejlevnějším, který platí pojišťovna celý. Nadstandard proto zlevní.

Češi také dostanou na výběr mezi třemi druhy zdravotního pojištění. Kromě toho běžného, jaké znají už dnes, začnou pojišťovny pacientům nabízet další dva „tarify“, u nichž se Julínek inspiroval v Nizozemsku a Švýcarsku.

První tarif bude postavený na principu spoluúčasti, podobně jako pojištění auta. U lékaře nebo v nemocnici budete platit 10 až 20 procent z výkonu, ale pokud zůstanete zdraví a lékaře nebudete celý rok potřebovat, dostanete zpátky bonus v penězích.

Druhý tarif spočívá v takzvané řízené péči. Pacient bude chodit jen k tomu lékaři nebo do té nemocnice, které určí pojišťovna, protože si tam sama dokáže vyjednat slevu. Pacient dostane výměnou za méně svobody zpět část peněz, které tím pojišťovna ušetří.

Nic se nemění na výši pojistného: dál se bude odvádět 13,5 procenta ze mzdy, a to u všech tří plánů.

Julínek dále počítá s privatizací devíti menších pojišťoven. Stát si nechá stoprocentní podíl jen ve VZP. Pojišťovny budou moci vytvářet zisk, ale 85 procent z něj budou muset vrátit zpátky svým klientům. Navíc se budou muset začít o své pojištěnce opravdu starat. Do několika desítek minut jízdy autem jim budou muset zajistit praktického lékaře, zubaře nebo specialistu či zajistit do určité doby plánovanou operaci. „Dnešní pojišťovny nic takového splnit nemusí, nechtějí a neumí,“ říká Julínek.

Na privatizaci pojišťoven se ještě bude muset koalice dohodnout: hlavně lidovci stále mají výhrady.

Pokud se nebudou pojišťovny o pacienty starat, klepne je přes prsty nový úřad nad zdravotními pojišťovnami. Bude jim moci udělovat pokuty a v krajním případě odebrat licenci.

Všechny peníze z prodeje pojišťoven chce Julínek poslat na začátku roku 2010 pacientům na jejich nově vytvořené zdravotní účty. Spolu s částí přebytků na účtech pojišťoven by měli dostat 20 až 25 miliard korun.

Na každého tak vyjdou pár měsíců před sněmovními volbami dva až 2,5 tisíce korun. Z nich si budou moci lidé platit doplatky na léky nebo třeba poplatky u lékaře.

Elitní léčebná centra

Julínek chce také všechny fakultní nemocnice převést na akciové společnosti a přejmenovat je na univerzitní nemocnice. Ty by se měly ještě víc specializovat na to, v čem patří už dnes k české či dokonce k evropské špičce. A na to budou přednostně dostávat peníze.

Například Fakultní nemocnice v Motole se ještě víc než dnes zaměří na dětskou onkologii či neurochirurgii, dospělí pacienti dostanou tu nejlepší péči v oborech, jako je ortopedie a chirurgie. Brněnská fakultní nemocnice se potom ještě víc než v současnosti bude orientovat na léčení pacientů s rakovinou krve nebo na dětskou chirurgii.

Nemocnice neprodáme

Vláda včera schválila reformu v šesti propojených věcných záměrech zákonů.

„Všech šest návrhů bylo schváleno jednomyslně,“ řekl její šéf Mirek Topolánek.

Celý článek si můžete přečíst na serveru Hospodářských novin iHNED nebo ZDE.

Petr Vašek, Hospodářské noviny

Začal velký třesk ve zdravotnictví
Ohodnoťte tento článek!