Záchranáři hledají fígle, jak obejít zákoník

5. 1. 2007 8:50
přidejte názor
Autor: Redakce
Nový Zákoník práce zamotal hlavu lékařům, zvláště pak u záchranek. Někteří přemýšlejí, jak obejít nařízení, které jim ukládá odpracovat omezený počet přesčasových hodin. „Už teď vím, jak obejít nový Zákoník práce,“ řekl lékař záchranné služby ze Severomoravského kraje...


Nový Zákoník práce pořádně zamotal hlavu lékařům, zvláště pak u záchranek. Někteří už teď přemýšlejí, jak obejít nařízení, které jim ukládá odpracovat omezený počet přesčasových hodin.

„Už teď vím, jak lze obejít nový Zákoník práce,“ řekl Právu lékař záchranné služby ze Severomoravského kraje. „Budu jezdit sloužit pohotovosti do sousedních krajů.“

Nový zákoník vstoupil v platnost 1. ledna a nezná pojem pohotovost. To znamená, že možné přesčasové hodiny se snížily z původních 816 na 400 hodin za rok.

Ministr chce zákon novelizovat

Přestože je nová norma v naprostém souladu s evropským právem, chce Julínek předložit v nejbližší době novelu zákoníku, která by měla některé vzniklé problémy vyřešit. Podle současných propočtů ministerstva bude v Česku kvůli novému Zákoníku práce chybět 2000 lékařů, především v nemocnicích. Ministr zdravotnictví chce lákat chybějící doktory z ciziny, zejména z východoevropských zemí.

Naopak jeho předchůdce, současný poslanec David Rath (ČSSD) novou normu hájí: „Lékaři by měli dodržovat stanovený limit odpracovaných hodin, v tom bych se zněním zákona souhlasil. Pokud má nějaký lékař potřebu pracovat v jiném regionu, myslím, že nemusí mít souhlas od svého zaměstnavatele. Stačí, když se nechá najímat na vlastní živnostenský list jako podnikatel. Když budou mít lékaři lepší platy, nebudou mít potřebu brát tolik služeb navíc.“

Externí lékaři mají výhodu

Záchranka v hlavním městě problémy neočekává. „Máme dost lékařů,“ řekl její ředitel Zdeněk Schwarz. „Lékařům, kteří jsou u nás zaměstnáni, rozhodně nepovoluji a nebudu ani v budoucnu povolovat služby v jiném regionu. Pokud by se hlásil lékař z jiného regionu, nemám právo kontrolovat, kolik přesčasových hodin již odpracoval. Ale jak už jsem řekl na začátku, my máme lékařů dost,“ dodal.

Podobně jako zmíněný lékař ze Severočeského kraje uvažuje i mnoho dalších jeho kolegů sloužících pohotovosti v regionech Česka.

Jan Soták z nemocnice v Jablonci nad Nisou Právu řekl: „Jsem z novely Zákoníku práce velmi rozzloben. Takový zákon mě připraví o mnoho peněz, řekl bych, že 5 až 6 tisíc měsíčně. A nemám ani možnost si ty peníze vydělat. Od Nového roku nesmíme sloužit 24hodinové služby. Ale externí lékaři je sloužit mohou! Plánuji, že budu pracovat u záchranky v jiném kraji, abych si vydělal.“

Hana Benešová ze soukromé záchranné služby z Přeštic tvrdí, že problém se nezadržitelně blíží, protože lékaři budou mít hodiny odpracovány v několika měsících. „Potom asi nabereme externí lékaře, ale nevíme, kolik pro ně budeme mít peněz,“ řekla Právu.

Někteří lékaři dokonce spekulují nad možností domluvit se se zaměstnavatelem na výpovědi dohodou a opětovném nástupu do zaměstnání. „Podle mého názoru to problém nevyřeší,“ řekl k tomu pražský právník Jan Černý. „Samozřejmě je možné, aby se takto zaměstnanec i zaměstnavatel dohodl, ale je to jenom obcházení zákona. Podobně je to i v situaci, kdy bude lékař jezdit po odpracování limitu sloužit pohotovost do jiného regionu. Pokud by se prokázalo nějaké pochybení, kdy by byla dokázána příčinná souvislost mezi jeho vyčerpáním a poškozením pacienta, mohlo by být iniciováno trestní řízení. Je pouze otázkou, zdali by byl stíhán lékař anebo jeho nadřízený, který mu službu nařídil.“

Právo

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?