Přejít na obsah

Záchranáři měli dostat přidáno. Není prý ale z čeho

zpět
21.3.2011
sanitka, záchranka, záchranná služba
zvětšitsanitka, záchranka, záchranná službaZdroj: ZZS HMP

sanitka, záchranka, záchranná služba | Zdroj: ZZS HMP

 

Zase nám lhali, říkají při pohledu do peněženky rozhněvaní lékaři záchranné služby.

Takto příkře hodnotí s měsíčním odstupem skutečný výsledek debat o zvýšení platů v rámci jednání v době vrcholící nejistoty v souvislosti s kampaní Děkujeme, odcházíme. Sliby - chyby, krčí doktoři rameny. A jejich šéf to potvrzuje.

„Naši lékaři se cítí podvedeni. Peníze na zvýšení platů nedostanou,“ konstatoval v pátek ředitel středočeské záchranky Martin Houdek. To, že by doktoři ze sanitek měli dostat přidáno, přitom nikdo nezpochybňuje. Ale - jaksi chybí hromádka peněz, ze které by se mohlo brát.

Slíbené zvýšení mezd se tak projeví zřejmě jen na papíře. Výpověď nepodal jediný záchranář Desátého února se přitom situace jevila jinak. Tehdy se představitelé záchranných služeb sešli s premiérem Petrem Nečasem a ministrem zdravotnictví Leošem Hegerem, aby společně vymezili úlohu zdravotnických záchranných služeb v době krize, která by mohla nastat odchodem lékařů z nemocnic po 1. březnu.

Výsledek? Záchranáři slíbili, že v případě hromadného exodu doktorů se budou starat o pacienty v rámci všech svých možností, tedy nad rámec neodkladné přednemocniční péče, kterou mají zajišťovat.

Z lékařů-záchranářů totiž v souvislosti s akcí Děkujeme, odcházíme nepodal výpověď ani jediný. Z tohoto setkání současně zástupci záchranářů odcházeli se slibem, že v případě navýšení platů doktorům v nemocnicích nezůstanou stranou ani jejich kolegové ze sanitek.

Chyba se ukázala jako záměr Lékaři, kteří jako první přicházejí do kontaktu s lidmi bojujícími o život, ale nyní mají jasno: čekají marně. „Dozvídáme, že příslib nebude splněn. Vláda svým nařízením sice uložila také ředitelům zdravotnických záchranných služeb zvýšit od 1.

března platové tarify lékařům stejně jako v nemocnicích, ale v tzv. úhradové vyhlášce se peníze od zdravotních pojišťoven určily jen na platy nemocničních lékařů. Co se zprvu zdálo být pouze chybou či opomenutím, ukazuje se jako záměr,“ konstatovala v pátek Tereza Janečková z centrály středočeských záchranářů.

Podle Houdka sice s kolegy z Asociace ředitelů zdravotnických záchranných služeb ČR opakovaně na problém upozorňovali ministerstvo zdravotnictví i předsedu vlády - konkrétním výsledkem se ale stal přípis náměstka ministra Petra Noska, z něhož vyplývá, že peníze na navýšení platů nepošlou zdravotní pojišťovny, ale „měl by zajistit zřizovatel těchto zařízení“. Tedy - kraje.

V rozpočtech krajů navýšení není Kraje však již mají chválené rozpočty - a ty s žádným navyšováním částek nepočítají.

Konkrétně ve středních Čechách se naopak příjmy sníží.

Hejtman David Rath (ČSSD) to vysvětluje omezením příjmů od státu, což si vynucuje rázné škrty.

Nejen v případě záchranné služby, ale třeba i v podobě rušení autobusových spojů či šetření v domovech důchodců. A to, že Rathovi jeho předchůdce Petr Bendl (ODS) vytýká výdaje, které považuje za populistické plýtvání (například proplácení žákovského jízdného) doktorům peněženky nenaplní To potvrzuje i Houdek. Lékaře prý čeká něco podobného, co pocítili například pracovníci ve školství: tarifní mzdy se sice zvýší, ale na úkor jiných, nenárokových složek platu.

„Jako by naše vstřícnost v době blížící se krize ve zdravotnictví měla být potrestána,“ durdí se ředitel středočeských záchranářů. A používá i příkřejší výrazy: podvod, výsměch. „Ve chvíli, kdy nemocniční lékaři stáhli výpovědi, tak vlastně stát vyslal záchranným službám signál o druhořadosti jejich zdravotnických zaměstnanců,“ míní Houdek.

Řešení je na krajích a pojišťovnách A co na to ministerstvo zdravotnictví?

„Navýšení platů lékařů v záchranných službách nemůže být financováno úplně stejným způsobem jako u nemocnic, to znamená pouhým navýšením úhrad od pojišťoven. Pojišťovny se na úhradách v záchranné službě podílejí pouze zhruba do dvou pětin a je na jednotlivých krajích, aby se zdravotními pojišťovnami našly vzájemné optimální řešení,“ reaguje Vlastimil Sršeň z ministerstva zdravotnictví s tím, že tři pětiny jsou hrazeny z nákladů rozpočtů krajů, na což vybírají finanční prostředky z daní přímo právě kraje.


Autoři

Milan Holakovský, Regionální deník

Komentovat článek: Záchranáři měli dostat přidáno. Není prý ale z…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Záchranáři měli dostat přidáno. Není prý ale z…

Komentáře

další 3 komentáře
PL RLP  | 21. 03. 2011 13:01

Lékařský personál byl vždy v rámci IZS ( složky integr. záchr. systému ) na posledním místě, V 90. letech, kdy ZZS patřily z části pod ministestvo vnitro ( územní ZZS ) a zčásti pod okresní úřady ( okresní ZZS ) se řešilo zda by neměla být ZZS organizovaná státem po vzoru policie či hasičů, včetně hmotného zajištění personálu. Bohužel vše dopadlo tak, že ZZS jsou dnes organizovány kraji a stát nemá páky do toho zasáhnout. Nikdy nepochopím, proč tak bylo učiněno, proč nezůstala ZZS pod státem. Bylo by snad lepší, aby u nás zavedlï systém paramediků jako v angosaských zemích, t.j. by lékaři v sanitce nejezdili, jen vyškolení záchranáři. Za těchto podmínek bude problém sehnat lékaře na ZZS do stálého prac. poměru to bude prakticky nemožné ( zvlášť s naším podařeným systémem vzdělávání, kdy urgentní medicína je základní obor a ZZS musí lékaře platit včetně stáží cca 5 let než udělá atestaci a bude moci samostatně pracovat ) a ti stávající budou mít tendenci odejít do jiného medicínského oboru.

Joe Připosranost při akci DO  | 21. 03. 2011 11:17

a lezení do análu Houdkovi, se takto záchranářům odměňuje. Kraj samožřejme 2/5 peněz na dodržení memoranda má - ale jistě je potřebuje na jiné priority, kde lze očekávat provize.

jirka jsme v Česku  | 21. 03. 2011 10:29

záchranky musí být hrazeny buď ze zdravotního pojištění (logické) nebo z rozpočtu(státního, či krajského) a ne tak jako dosud kdy se na financování ZZS podílí a k případnému navýšení nechce znát ani ZP ani zřizovatel završit to lze potom ministerským rozhodnutím (memorandum) bez jakékoli odpovědnosti za jeho naplnění

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné