Záchranáři na jihu Moravy zasahují častěji u kolapsů z vedra

Jihomoravští záchranáři v červencových horkých dnech zasahují podstatně častěji u kolapsů lidí z vedra. Během června bylo v horkých dnech denně do deseti výjezdů spojených s vysokými teplotami, v červenci už jde o desítky výjezdů za den. Řekla to dnes mluvčí záchranářů Michaela Bothová. V České republice v posledních dnech panují teploty překračující na některých místech 34 stupňů Celsia.

„Jde o kolapsy z horka, úpaly, úžehy. Zaznamenáváme však i potíže seniorů, kteří jsou doma, nepijí a jsou dehydratovaní, takže začnou být malátní, spaví a mohou upadnout a způsobit si úraz,“ uvedla mluvčí.

Právě senioři patří mezi ohrožené skupiny, kterým vysoké teploty mohou způsobit zdravotní problémy. Rizikovou skupinou jsou i děti. „Děti se při vysokých teplotách rychle dehydratují a přitom nemají pocit žízně. Je proto velmi důležité je hlídat, nutný je dohled rodičů. Někdy se třeba i brání pít, může to vyřešit ovoce, které obsahuje hodně tekutin, například meloun,“ uvedla mluvčí.

Další rizikovou skupinou jsou chronicky nemocní lidé, které v důsledku horka může postihnout zástava oběhu. „Kolabují nám však i mladí a zdraví lidé,“ řekla Bothová. Lidé by podle bá v horkých dnech obecně neměli přeceňovat své síly. Týká se to například zaměstnanců na stavbě, kteří jsou po celý den vystaveni přímému slunci a může se stát, že nemají dostatečný přísun tekutin. Jde i o cyklisty, kteří na bicyklu šlapou třeba i v pravé poledne.

Obecně se v horkém počasí doporučuje omezit tělesnou zátěž, omezit pohyb na slunci, nenechávat děti v kočárcích na přímém slunci a děti či zvířata v autech na parkovištích. Pacienti s chronickými nemocemi dýchacích cest a nemocemi srdce a cév by měli omezit vycházky kolem poledne a odpoledne. Důležitý je pravidelný přísun tekutin.

Ohodnoťte tento článek!