Záchranáři na Vysočině získali pacientský simulátor

Záchranáři na Vysočině získali pacientský simulátor, který jim umožní efektivní nácvik předlékařské pomoci. Využijí ho nejen pro vlastní potřebu, ale školení nabídnou i zaměstnancům nemocnic a ostatních zdravotnických zařízení v kraji.

Simulátor v hodnotě 1,7 milionu korun uhradil Kraj Vysočina. ČTK to řekl náměstek ředitelky krajské záchranné služby Petr Novotný.

Podobné simulátory používají lékaři ve fakultních nemocnicích, nepatří však k běžnému vybavení záchranných služeb. Záchranáři na Vysočině jsou jedni z prvních, kteří ho mohou používat. „Simulátor METIman je figurína, která realisticky napodobuje dospělého člověka. Má řadu funkcí – zornice reagují na osvit, lze na ní vyzkoušet zajištění dýchacích cest, má hmatný puls, na hrudníku si lze poslechnout různé poruchy dýchání,“ uvedl Novotný.

Figurína umožní záchranářům nácvik činnosti například při akutním infarktu myokardu, náhlé zástavě krevního oběhu, alergické reakci nebo i při krvácení po zlomenině nohy. „Obrovský efekt má zpětná vazba, celý zákrok je možné přehrát, zjistit případné chyby a poučit se z nich. Výcvik se simulátorem se blíží realitě, proto si slibujeme, že dostaneme přednemocniční neodkladnou péči na ještě vyšší úroveň,“ dodal Novotný.

Ohodnoťte tento článek!