Přejít na obsah

Záchranáři nebudou mít postavení úředních osob

zpět
24.3.2011
lékaři, chodba, pohotovost, chirurgové
zvětšitlékaři, chodba, pohotovost, chirurgovéZdroj: surgicalhospitalists.com

lékaři, chodba, pohotovost, chirurgové | Zdroj: surgicalhospitalists.com

 

Záchranáři nebudou mít vyšší ochranu, jakou mají ze zákona úřední osoby. Poslanecká sněmovna zamítla návrh Středočeského kraje, který s takovou změnou počítal.

Pro zamítnutí byli především poslanci koalice. Argumentovali tím, že záchranáři už mají vyšší ochranu podle nového trestního zákoníku.

V současnosti platí vyšší trestní sazby pro agresory, pokud na záchranáře zaútočí ve chvíli, kdy poskytují pomoc. Pokud ale zaútočí až poté, vztahují se na ně nižší sazby. To měla novela změnit. Podle návrhu nemělo být podstatné, ve které chvíli budou lékaři či sestry napadeni. Kromě toho měla předloha postavit záchranáře a lékaře pracující v centrálních příjmech nemocnic na úroveň úřední osoby.

To kritizoval především poslanec ODS Marek Benda. Podle něho je novela zbytečná. „Pokus posunout zdravotnické pracovníky na úroveň úředních osob je omyl, protože způsob rozhodování vychází z jiného postavení. Veřejní činitelé jsou chráněni proto, aby byl chráněn úřad a nerušený výkon úřadu, ale také mají zvýšené odpovědnosti za výkon, což v případě zdravotnických pracovníků neplatí,“ prohlásil Benda.

Středočeský hejtman a poslanec David Rath (ČSSD) na to reagoval slovy, že není žádný důvod, proč by ochrana zdravotních pracovníků měla být nižší než ochrana policistů nebo úředníků. „Řekl jste, že zákon chrání úřad. Pokud je úřad víc než zasahující lékař nebo zdravotní sestra, je to vaše vidění světa ze skleníku malostranského paláce,“ uvedl Rath.

Doplnil, že současná úprava trestního zákoníku je nedostatečná - nechrání totiž lékaře předtím, než začnou ošetřovat, ani poté, co ošetření dokončí. „Je iluzí si myslet, že když volají z restaurace, že se tam perou hosté, že tam je první policie. Mohu vás ubezpečit, že je vždycky první na místě záchranná služba,“ dodal Rath.

Novelu zákona už dříve odmítla vláda. Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) dnes řekl, že to bylo ze stejných důvodů, které uvedl ve sněmovně Benda.


Klíčová slova

Autoři

ČTK

Komentovat článek: Záchranáři nebudou mít postavení úředních osob

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Záchranáři nebudou mít postavení úředních osob

Komentáře

dalších 7 komentářů
byvalý kolega do boje!  | 25. 03. 2011 10:52

Marek Benda již v roce 1990 v ČNR kam byl koptován za studenty jako poněkud protekční dítko rád kafral do všeho a vždy na úrovní nevalné . Tehdy jsme to mohli tolerovat pro jeho mládí. Od té doby už nikdy nepracoval, zkušeností mu nepřibylo a rozumu též ne. Zůstal ostudným politikem, jen se divím ,že mu to jeho voliči tolerují.

elzet přístup  | 24. 03. 2011 21:38

Opět jeden typický příklad přístupu modrokabátníků k lékařům. Vhodné k velice dobrému zapamatování!

Pepa Marka Bendu  | 24. 03. 2011 18:48

by měli z poslanecké sněmovny vyexpedovat.Jeho výmysly jsou do nebe volající voloviny!

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné