Přejít na obsah

Záchranáři u první pomoci spolehlivě zastupují lékaře

zpět
12.10.2007

"Lidé se často zlobí, že u výjezdu není přítomen lékař, ale je zbytečné čerpat tolik potřebné síly našich lékařů na případy, u kterých to není nutné," uvedl včera ředitel záchranky Zdeněk Schwarz. Lékaři vyjíždějí zhruba ke dvaceti procentům případů, zbytek výjezdů plně obslouží záchranáři.

Pouze u dvaceti procent případů je nutná přítomnost odborníka s titulem MUDr.

Lidem se dostane veškeré potřebné péče, i když se sanitkou rychlé záchranné služby nepřijede lékař, ale pouze speciálně vyškolený záchranář. „Lidé se často zlobí, že u výjezdu není přítomen lékař, ale je zbytečné čerpat tolik potřebné síly našich lékařů na případy, u kterých to není nutné,“ uvedl včera ředitel záchranky Zdeněk Schwarz. Lékaři vyjíždějí zhruba ke dvaceti procentům případů, zbytek výjezdů plně obslouží záchranáři. Podle Schwarze jsou zdravotní záchranáři schopni zvládnout i složité situace, o které u výjezdů není nouze. „Zdravotnická záchranná služba hlavního města Prahy má téměř 500 zaměstnanců a všichni jsou perfektně kvalifikováni pro svou práci. Zdravotní záchranáři mají vysokou kvalifikaci a vzdělání. Pro záchrannou službu studují speciálně tři roky,“ doplnil Schwarz.

Rendez-vous systém

„Osvědčil se nám takzvaný rendez-vous systém, fungující v Praze již dvacet let,“ řekl Schwarz. Podstata tohoto systému tkví v tom, že je lékař v případě potřeby přepraven v rychlém osobním voze přímo k pacientovi, kde pak pomáhá zdravotním záchranářům. Schwarz se ovšem nekloní k americkému modelu, kde lékař nevyjíždí k pacientům téměř vůbec. „Používáme kombinovaný systém výjezdů, je pro nás důležité, aby byl u těžkých případů lékař přítomen rovnou,“ zdůraznil ředitel záchranky. Vedení záchranné služby klade velký důraz na telefonní číslo záchranné služby 155. Veřejnost totiž stále častěji používá číslo 112, které je však určeno pro jiné případy. Jestliže vytočíte 155, dovoláte se na dispečink, kde vám rovnou pomůže kvalifikovaná zdravotní sestra, která může poradit například při resuscitaci, zatímco na čísle 112 se vám ozve dispečerka hasičů, která vás na záchranku teprve přepojí. „Je třeba si uvědomit, že o lidském životě rozhodují často nejen minuty, ale i vteřiny. Například u zástavy srdce klesá šance na záchranu života o 20 procent každé dvě minuty,“ doplnil profesor Jiří Pokorný důvod, proč je důležité volat přímo na linku 155. Pražská záchranná služba v tomto roce slaví 150. výročí založení svého přímého předchůdce - Pražského dobrovolného sboru ochranného.

Filip Nachtmann, Regionální deník


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Regionální deník

Komentovat článek: Záchranáři u první pomoci spolehlivě zastupují…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Záchranáři u první pomoci spolehlivě zastupují…

Komentáře

dalších 6 komentářů
Zdeněk Schwarz Re:dobré ráno  | 15. 10. 2007 19:52

Pane kolego, nikde ale není uvedeno, že musí přijet se sanitou lékař. Pouze je uvedeno, že ZZS a oficiálně jezdí na ZZS jak lékaři, tak záchranáři. Lékař jezdí tam, kde je indikován a záchranář tam, kde není indikován lékař. V případě, že se změní zdravotní stav pacienta a bude vyžadovat lékaře, tak lékař přijede dodatečně. Tento postup není nic špatného ani nezákonného. A v zemích EU i USA lékař na voze není vůbec. Nesnažte se zde uvádět, že příjezd záchranáře je nějaký prohřešek.

doctor dobré ráno  | 15. 10. 2007 07:42

Jde o to jakou má ale záchranář právní odpovědnost,je např.soudem postižitelný za špatný postup?Pacient zemře-nebyl tam lékař,příbuzní se budou soudit o odškodné,nevim,nevim..v dnešní době nahrazovat lékaře záchranáři?Je pravda,že jiná možnost asi není,ale oficiálně to proklamovat jako přednost?Lidi se teď začnou soudit a žalovat každou prkotinu,natož záchranu života.

Zdeněk Schwarz Re:Schwarz  | 14. 10. 2007 22:51

Tak je nečtěte, snadná pomoc. Můžete vysvětlit, proč bych měl jít do politiky? Jak souvisejí odpovědi na dotazy novinářů s politickou kariérou? Nechápu, proč jsem napadán za to, že novinářům odpovídám na dotazy? Kdybych je odmítal a nekomunikoval s nimi, tak bych byl také kritozován. Tak si udělejte jasno, co vlastně chcete. A nakonec, Vám do toho nic není. Můžu si říkat svůj názor.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné