Záchranáři v hradeckém kraji chtějí novou základnu a simulátory

Novou výjezdovou základnu v Temném Dole v Krkonoších, výukové středisko či simulátory chce získat Zdravotnická záchranná služba Královéhradeckého kraje.

Celkové náklady na zřízení se pohybují kolem 50 milionů korun, hradecký kraj hodlá na přelomu roku podat žádost o dotace. „Nová základna v Temném Dole je krokem k ještě lepšímu pokrytí našeho kraje z hlediska zákonného dodržování časové dojezdovosti záchranné služby, kde právě v horských oblastech může být příjezd pomoci především v zimním období problematický,“ uvedl náměstek hradeckého hejtmana pro zdravotnictví Aleš Cabicar.

V Temném Dole by kromě základny mělo projít modernizací vzdělávací a výcvikové středisko, náklady na opravy a vybavení obou objektů se odhadují na 36 milionů korun.

Záchranáři také chtějí postavit přístavbu u heliportu letecké záchranné služby v Hradci Králové, kde se nyní konají vzdělávací semináře pro záchranáře či členy horské služby. Za 8,8 milionu korun by měly také vzniknout simulátory zásahu u dopravní nehody či zásahu ve výšce. Modernizace by se měla dočkat i věž vzdělávacího a výcvikového střediska v Hradci Králové, která získá 11 nových simulátorů. Celkové náklady mají být 7,9 milionu korun.

Zdravotnická záchranná služba Královéhradeckého kraje v minulém roce vyjížděla k 49.240 případům, což bylo o 2,1 procenta více než v předchozím roce. Záchranáři vyrážejí na pomoc pacientům z 15 základen ve 13 městech. Loni například otevřeli nové operační středisko téměř za 40 milionů korun a posádky záchranářských vozů byly vybaveny tablety, které umožňují přenos informací mezi dispečinkem a sanitkami.

Ohodnoťte tento článek!