Záchranáři v hradeckém kraji otevřeli nové operační středisko

Zdravotnická záchranná služba Královéhradeckého kraje v Hradci Králové slavnostně otevřela nové operační středisko téměř za 40 milionů korun. Operátoři střediska, které je v provozu od 7. září, každý den vyřídí 230 až 250 hovorů, zhruba k polovině z nich vyšlou pomoc.

Novinářům to řekl ředitel královéhradecké záchranné služby Jiří Mašek.

Operační středisko zdravotnických záchranářů sídlí v základně hasičů v ulici Na Bláhovce. V areálu, který je poblíž dálnice D11, už působí i jedna z výjezdových základen zdravotnických záchranářů. Dosavadní středisko z roku 2004 sídlilo v objektu záchranné služby nedaleko fakultní nemocnice, stavebně ani technologicky už nevyhovovalo potřebám záchranářů.

Operátoři nového střediska na obřích obrazovkách například vidí přímo jednotlivé události a také pohyb sanit na mapě. „Především je to bezpečnost ve zpracování tísňové výzvy a několikanásobná kontrola vysílání sil a prostředků na místo události a samozřejmě zpětná vazba pro dispečery o tom, jaký druh prostředku vysílají, a online přehled prostředků a jejich maximální využívání,“ řekl k výhodám nového střediska vedoucí lékař dispečinku Michal Plodr.

Novinkou je možnost údaje zaznamenané na dispečerském pracovišti přenést přímo do tabletu, který má k dispozici posádka záchranářského vozu a nemusí je ta už přepisovat. Na místě vyšetření zprávu také zapíše do počítače a pacientovi ji vytiskne. „Budoucnost je program, kdy tato data elektronicky přímo dostane nemocnice a lékař si ji přečte s předstihem, než tam ten pacient dorazí,“ řekl Plodr. Podle Maška by mohly být nemocnice v hradeckém kraji vybaveny zařízením na příjem informací přímo od záchranářů zhruba do jednoho roku.

Zdravotnická záchranná služba Královéhradeckého kraje má 15 výjezdových základen ve 13 městech, na pomoc pacientům je připraveno vyjet na 30 posádek. V plánech záchranářů je vybudování výjezdového stanoviště v Temném Dole na Trutnovsku. Základna by měla zlepšit dostupnost zdravotnické péče v horských střediscích Krkonoš.

Záchranná služba dnes převzala také osm nových sanitních vozů, které společně s čtyřmi dalšími stály zhruba 27 milionů korun. V hradeckém kraji je nyní 50 sanitních vozů, do budoucna záchranáři chtějí obměňovat ročně zhruba sedm z nich.

Ohodnoťte tento článek!