Záchranáři v Praze ošetřili vloni průměrně denně o sedm lidí víc

MUDr. Zdeněk Schwarz, ředitel Zdravotnické záchranné služby hlavního města Prahy a senátor Parlamentu ČR

V roce 2014 pražští záchranáři ošetřili přes 110.000 lidí, což je asi o 2500 víc než předloni. Každý den jim meziročně přibylo v průměru asi sedm pacientů, tedy cca 2,4 procenta. Letošní rok bude podle ředitele Zdravotnické záchranné služby hlavního města Prahy (ZZS) Zdeňka Schwarze nejspíš ještě náročnější, protože Praha na jaře hostí několik velkých sportovních akcí.

V Praze v loňském roce přibylo úrazů dětí, polytraumat a psychiatrických onemocnění. Naopak klesá počet sebevražd, infarktů a cévních mozkových příhod. „Struktura zásahů se výrazně nemění. Dojezdová doba v průměru nepřekračuje osm minut,“ řekl Schwarz.

K většině případů vyjížděly záchranky bez lékaře, jeho přítomnost byla nutná jen u 11,6 procenta z nich. V takových případech vyjíždějí oba typy sanitek – velká skříňová sanita a osobní vůz s lékařem. Dispečink ZZS vloni převzal 216.198 tísňových volání.

Nejvytíženější nebyli tradičně 1. ledna, ale 29. prosince, kdy v Praze napadl sníh a záchranáři řešili 448 událostí. Pražští záchranáři vloni resuscitovali a předali do nemocnic 273 lidí z 603 případů náhlé zástavy oběhu.

Celkem ošetřili záchranáři 110.413 pacientů při 128.749 výjezdech, v roce 2013 to bylo zhruba 108.000 lidí. Růst čekají i v roce 2015. „Na území Prahy se odehraje několik významných událostí, které zatíží všechny složky včetně nás. Jedná se o mistrovství světa v hokeji, halové mistrovství Evropy v atletice a pravidelné maratony,“ dodal Schwarz. Odhaduje to asi na 3500 pracovních hodin navíc.

Ohodnoťte tento článek!