Záchranáři v Sušici se kvůli větru až na týdny stěhují k hasičům

Ilustrační foto

Vichřice, která se v neděli prohnala Českem a způsobila rozsáhlé škody, komplikovala práci i záchranné službě v Plzeňském kraji.

Posádky sanitek musely na několika místech žádat hasiče o uvolnění silnice při cestě za pacientem. Bez proudu se na hodiny ocitlo několik výjezdových stanovišť záchranářů na Klatovsku a na Tachovsku. V Sušici v neděli vítr sebral kus střechy z objektu, kde mají záchranáři základnu. Záchranáři se tak dočasně přestěhovali k místním hasičům, řekl včera mluvčí záchranné služby Martin Brejcha.

Počet výjezdů se podle něj nijak významně nelišil od průměrných dní. Při řádění větru nikdo v kraji neutrpěl těžké poranění. Záchranáři ale vyjížděli také k lidem, kteří i přes opakovaná důrazná varování meteorologů i hasičů riskovali. „Mohu zmínit muže, který se v největším vichru vydal na žebřík opravovat něco na střeše, spadl a zranil se. Nejednalo se o život ohrožující zranění, ale bylo to zranění z kategorie naprosto zbytečných,“ poznamenal Brejcha.

Výpadek proudu postihl výjezdová místa v Modravě a Železné Rudě na Šumavě a v Plané a Konstantinových Lázních na Tachovsku. Na Šumavu vezli hasiči náhradní agregáty, které běžely do noci. V Plané se noční směna přesunula na výjezdovou základu v Tachově a provoz na základně mohl být obnoven až včera ráno. V Bělé nad Radbuzou sice fungovala elektřina, ale potíže byly se signálem jednoho z operátorů.

V Sušici, kde jsou záchranáři v nájmu v soukromém objektu, vichr sebral celou střechu. „Musíme poděkovat městu i jeho dobrovolným hasičům za vstřícnost a rychlost, s jakými nám pomohli situaci vyřešit,“ řekl Brejcha. Není zatím jasné, jak dlouho budou záchranáři v Sušici v náhradních prostorech. „Předpokládáme, že to bude v horizontu několika málo týdnů,“ dodal mluvčí.

1)
poznámka
Ohodnoťte tento článek!