Záchranářům v hradeckém kraji o víkendu stoupl počet zásahů

Královéhradecká záchranka

Zdravotnická záchranná služba Královéhradeckého kraje měla o víkendu dvacetiprocentní nárůst zásahů oproti průměru. Posádka letecké záchranné služby startuje z Hradce Králové i k případům v sousedním Pardubickém kraji, řekl mluvčí Zdravotnické záchranné služby Královéhradeckého kraje Ivo Novák.

Od pátku do neděle operátoři krajského operačního střediska jen na tísňové lince 155 přijali více než 800 výzev. „Na jejich základě výjezdové skupiny v kraji zrealizovaly téměř 450 zásahů. Napilno měla i posádka letecké záchranné služby, která za uvedenou dobu musela na pomoc nemocným či zraněným odstartovat dvanáctkrát,“ řekl.

Například v pátek letečtí záchranáři zasahovali v nepřístupném terénu Vlčí rokle uprostřed Adršpašsko-Teplických skal na Náchodsku. Pomohli šestašedesátiletému muži s podezřením na mozkovou příhodu.

V ten samý den letečtí záchranáři ve spolupráci s horskou službou zasahovali i pod vrcholem Studniční hory v Krkonoších u Velké Studniční jámy, kde uvízli tři turisté. Jeden z nich navíc trpěl zdravotními problémy z vyčerpání. „Turisté nebyli do náročného lezeckého terénu vybaveni a hrozil jejich pád do rokle. Proto byli na Studniční horu vrtulníkem vysazeni záchranáři horské služby, kteří k postiženým slanili a zřídili potřebné jištění,“ uvedl Novák. Náročné podmínky komplikovalo i počasí, které se rychle zhoršovalo. „Nakonec se pomocí lanového podvěsu podařilo vyprostit vyčerpaného a podchlazeného muže, kterého záchranáři dopravili na stanici Horské služby v Peci pod Sněžkou k dalšímu ošetření. Další dva členové výpravy, kteří byli blíže k vrcholu Studniční hory, evakuovala z místa horská služba, ti vyvázli bez zranění,“ uvedl Novák.

Záchranáři také řešili sobotní vážnou nehodu dvou osobních aut u Jaroměře na Náchodsku a zasahovali i u několika případů tonutí.

Hradecká záchranná služba má 31 výjezdových skupin. Z toho je 21 nelékařských posádek a deset posádek s lékařem, včetně jedné posádky letecké záchranné služby. V kraji má záchranka 15 výjezdových základen ve 13 městech. Loni vyjela ke 50.413 případům, což bylo o 460 více než v roce 2016.

Letečtí záchranáři startují ze základny v Hradci k pacientům především v Královéhradeckém a Pardubickém kraji. Ročně zasahují u stovek případů. Letecká záchranka létá ze 70 procent k úrazům, z nichž asi polovina jsou dopravní nehody.

Ohodnoťte tento článek!