Záchranářům ve Zlínském kraji začne sloužit šest nových sanitek

Záchranáři ze Zlínského kraje dnes převzali šest nových sanitek. Vybaveny jsou přístroji pro pacienty, kteří při převozu nepotřebují dohled ošetřujícího lékaře.

Pořízení nových vozů Škoda Yeti pro takzvaný systém Rendez-vous přišlo na zhruba pět milionů korun. Do ostrého provozu budou sanitky po zácviku posádek nasazeny 1. srpna, řekl ředitel Zdravotnické záchranné služby Zlínského kraje (ZZSZK) Josef Valenta.

Záchranáři ve Zlínském kraji ročně ošetří zhruba 50.000 pacientů, z toho jen zhruba 3500 potřebuje při převozu dohled lékaře. „Pokud nemusí pacienta doprovázet do nemocnice lékař, získáváme asi jednu hodinu času navíc. Lékaři tak mohou jet k dalšímu zásahu. Tím se výrazně zvýší efektivita jednotlivých zásahů,“ uvedl Valenta.

Nové vozy budou podle něj na základnách ve Zlíně, Otrokovicích, Slavičíně, Uherském Hradišti, Uherském Brodě a Kroměříži. Pět starších sanitek záchranáři naopak ze svého vozového parku vyřadí. „Vybavení z vyřazených sanitek přemístíme do nových vozů,“ doplnil ředitel.

Nákup sanitek podle něj přišel na zhruba 4,8 milionu korun, z toho 75 procent bylo zaplaceno z fondu zábrany škod, do kterého ze zákona přispívají komerční pojišťovny. Zbývající peníze poskytl Zlínský kraj, který je zřizovatelem tamní záchranné služby.

Kraj v uplynulých letech investoval také do nových stanic záchranné služby. Loni otevřel nové základny v Suché Lozi a Buchlovicích na Uherskohradišťsku.

1)
poznámka
Ohodnoťte tento článek!