Záchrance rekordně přibylo výjezdů, hlavně kvůli banálním věcem

MUDr. Zdeněk Schwarz

Pražské záchrance od listopadu rekordně přibylo výjezdů a jejich počty neklesají. Za den jich je až 350, dříve bývalo 200 až 300. Za první čtvrtletí ošetřili 29.798 pacientů, o 12 procent více než loni. Podle ředitele záchranky Zdeňka Schwarze přibývá hlavně banalit, ale i úrazů dětí, řekl to na tiskové konferenci.

Na podzim podle Schwarze přibývá výjezdů každoročně. „Od té doby máme asi 350 denně, což nikdy nebývalo,“ uvedl ředitel. Rostou podle něj hlavně banální případy, náročnějších nepřibývá.

Lidé záchranku volají i tehdy, kdy by stačila návštěva lékaře či pohotovosti. „Část lidí nechce chodit k praktikovi a v nemocnici je nevezmou bez doporučení. Tak volají záchranku, která je doveze rovnou do nemocnice,“ vysvětlil Schwarz. Další lidé podle něj nemají čas jít k lékaři přes den.

Mírně narostl meziročně i počet výjezdů k dětem. Zatímco loni v prvních třech měsících roku zasahovali záchranáři i 2987 případů, letos to bylo 3254. Nejčastěji se děti podle statistik záchranářů zraní při sportu, nejvíc vyjíždějí k dětem ve školním věku. S jarním oteplením přibývá také zraněných cyklistů a motorkářů, jeden cyklista a dva motorkáři od začátku roku v Praze zemřeli.

Vedení záchranky jedná kvůli většímu počtu výjezdů s odbory o zavedení dalších osmihodinových denních směn nad rámec standardních služeb, které by měly nárůst práce pokrývat. V současné době slouží posádky směny dvanáctihodinové. Žádají také vedení hlavního města o navýšení počtu tabulkových míst o deset záchranářů a deset řidičů.

Ohodnoťte tento článek!