Záchranka Karlovarského kraje modernizuje dispečink za 35 mil. Kč

záchranka, sanitka, pohotovost

Zdravotnická záchranná služba Karlovarského kraje bude mít k dispozici moderní technologie určené především pro dispečink a řízení zásahů za zhruba 35 milionů korun. Po jeho zprovoznění se mimo jiné výrazně zlepší komunikace mezi dispečinkem a posádkami sanitek.

Mnohem lépe bude možné koordinovat i spolupráci například s hasiči. Z celkových nákladů na projekt představuje 28,3 milionu korun dotace z Evropské unie. ČTK to sdělil náměstek hejtmana Martin Havel (ČSSD).

Projekt na komplexní změnu komunikačních technologií pro záchranáře vznikal od roku 2010. Loni získal Karlovarský kraj jako zřizovatel záchranky dotaci a nyní se budou výběrovém řízení vybírat tři dodavatelé zařízení. To má začít naplno fungovat až od června 2013.

Podle ředitele záchranné služby a krajské nemocnice Luďka Nečesaného ale není vyloučeno, že dílčí části systému budou k dispozici už dříve. „Spuštění nového systému odstraní mnoho problémů, s nimiž se nyní potýkáme,“ řekl Nečesaný.

Největší komplikací pro co nejefektivnější provoz záchranné služby je podle Nečesaného velice omezená možnost předávání dat a nedostatečná koordinace při případných mimořádných událostech. Dispečink má třeba přehled o poloze sanitek, ovšem tato informace chybí jejich posádkám. Přitom je tento údaj důležitý například při povolání dalších záchranářů nebo vrtulníku. „Nová technologie nám umožní zrušit jednotlivé dispečinky v okresech a vytvořit jen jeden centrální,“ konstatoval Nečesaný.

Sídlem centrálního dispečinku, který převezme úlohu jednotlivých dispečinků na stanovištích záchranky v regionu, bude nová budova záchranné služby zhruba za 75 milionů korun, která vzniká v areálu krajského úřadu. Dokončena bude letos v polovině roku. Z

áchranná služba Karlovarského kraje hospodaří s ročním rozpočtem kolem 200 milionů korun. Z toho zhruba dvě třetiny tvoří příspěvek kraje a zbytek příjmy od zdravotních pojišťoven. Vloni vyslala tři operační střediska výjezdové skupiny k téměř 23.000 případů.

Ohodnoťte tento článek!