Záchranka loni ošetřila tři čtvrtě miliónu pacientů

Titulní obrázek

Zdravotnická záchranná služba loni ošetřila 733 000 pacientů a její sanitky najely zhruba 19 miliónů kilometrů. Na provoz pak potřebovaly záchranky 3,7 miliardy korun. Vyplývá to z údajů jednotlivých územních středisek a Asociace záchranných služeb.
Drtivou většinu pacientů sanitky převezly do nemocnic, pouze pět až deset procent jich zůstalo doma v ošetření…

Letecká záchranka pak ošetřila 4871 pacientů. Záchranka má dnes 263 územních středisek, na kterých působí 427 posádek zdravotnické záchranné služby.

K pacientovi do pěti až dvaceti minut

„Navrhujeme, aby vzniklo dalších 44 nových stanovišť záchranné služby, hlavně v oblastech, kde se nyní profesionální pomoc nedostává pacientovi včas. Nejvíc by jich mělo přibýt na pomezí Moravy a Čech, v Krkonoších, jižních a středních Čechách,“ řekl Právu Tomáš Cikrt, mluvčí ministerstva zdravotnictví.

V návrhu nového zákona o záchrankách, který je právě v připomínkovém řízení, ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) také navrhuje nové tzv. dojezdové doby pro konkrétní oblasti v ČR, a to v rozmezí od pěti do dvaceti minut.

„Časové rozpětí dojezdu záchranky je závislé na mnoha i přírodních faktorech, ale když bude víc stanovišť, ubudou tzv. bílá místa, kam se záchranka dosud dostávala jen obtížně, například v horách,“ řekla Právu Markéta Hellerová, náměstkyně ministra pro zdravotní péči. Dodala, že těch dvacet minut dojezdu by mělo platit hlavně tam, kam dosud se záchranka dostávala pozdě.

Rath: prodlení pět minut může být osudové

To se ale nelíbí stínovému ministrovi zdravotnictví za ČSSD Davidu Rathovi.

„Jestliže se prodlouží dojezdnost sanitky ze současných 15 na 20 minut, tak oněch pět minut prodloužení může být pro některé pacienty, zejména s infarktem, osudové.“ Rath soudí, že až zákon přijde do parlamentu, bude se muset upravit. Výhradu má vůči němu i Lékařské komora a také odboráři. Hellerová ale oponuje tím, že posádky budou muset vyjet nejpozději do dvou minut od převzetí pokynu k výjezdu.

A těch dvacet minut, že je skutečně jenom termín pro ta místa, kam dosud záchranka přijela déle než za půl hodiny.

„Určitě po přijetí zákona záchranka bude pro pacienty dostupnější než dnes,“ uzavřela Hellerová.

Václav Pergl, Právo

Ohodnoťte tento článek!