Přejít na obsah

Záchranka loni ošetřila tři čtvrtě miliónu pacientů

zpět
29.7.2008

Zdravotnická záchranná služba loni ošetřila 733 000 pacientů a její sanitky najely zhruba 19 miliónů kilometrů. Na provoz pak potřebovaly záchranky 3,7 miliardy korun. Vyplývá to z údajů jednotlivých územních středisek a Asociace záchranných služeb. Drtivou většinu pacientů sanitky převezly do nemocnic, pouze pět až deset procent jich zůstalo doma v ošetření...

Letecká záchranka pak ošetřila 4871 pacientů. Záchranka má dnes 263 územních středisek, na kterých působí 427 posádek zdravotnické záchranné služby.

K pacientovi do pěti až dvaceti minut

„Navrhujeme, aby vzniklo dalších 44 nových stanovišť záchranné služby, hlavně v oblastech, kde se nyní profesionální pomoc nedostává pacientovi včas. Nejvíc by jich mělo přibýt na pomezí Moravy a Čech, v Krkonoších, jižních a středních Čechách,“ řekl Právu Tomáš Cikrt, mluvčí ministerstva zdravotnictví.

V návrhu nového zákona o záchrankách, který je právě v připomínkovém řízení, ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) také navrhuje nové tzv. dojezdové doby pro konkrétní oblasti v ČR, a to v rozmezí od pěti do dvaceti minut.

„Časové rozpětí dojezdu záchranky je závislé na mnoha i přírodních faktorech, ale když bude víc stanovišť, ubudou tzv. bílá místa, kam se záchranka dosud dostávala jen obtížně, například v horách,“ řekla Právu Markéta Hellerová, náměstkyně ministra pro zdravotní péči. Dodala, že těch dvacet minut dojezdu by mělo platit hlavně tam, kam dosud se záchranka dostávala pozdě.

Rath: prodlení pět minut může být osudové

To se ale nelíbí stínovému ministrovi zdravotnictví za ČSSD Davidu Rathovi.

„Jestliže se prodlouží dojezdnost sanitky ze současných 15 na 20 minut, tak oněch pět minut prodloužení může být pro některé pacienty, zejména s infarktem, osudové.“ Rath soudí, že až zákon přijde do parlamentu, bude se muset upravit. Výhradu má vůči němu i Lékařské komora a také odboráři. Hellerová ale oponuje tím, že posádky budou muset vyjet nejpozději do dvou minut od převzetí pokynu k výjezdu.

A těch dvacet minut, že je skutečně jenom termín pro ta místa, kam dosud záchranka přijela déle než za půl hodiny.

„Určitě po přijetí zákona záchranka bude pro pacienty dostupnější než dnes,“ uzavřela Hellerová.

Václav Pergl, Právo


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Právo

Komentovat článek: Záchranka loni ošetřila tři čtvrtě miliónu…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Záchranka loni ošetřila tři čtvrtě miliónu…

Komentáře

dalších 21 komentářů
lékař+člověk Re:Re:Re:Otázka zní jinak!  | 30. 07. 2008 10:50

souhlas s "talk" Žijeme v realitě. Vždy budou tzv. "případy hodné zvláštního zřetele" včetně nepříjemných náhod, které stejně tak potkávají záchranáře jako běžné občany. I mně se několikrát stalo, že ač naplánováno s časovou rezervou, příjezd byl k mojí škodě opožděn.

lékař+člověk Re:Re:Re:Re:Markéta Hellerová, náměstkyně ministra pro zdravotní péči  | 30. 07. 2008 10:45

neplivejte pod stůl, jsou tam naši kamarádi ! Pane kolego, jenom tak pro Vaši objektivitu, nechte se zařadit na několik služeb na ZZS. Každý zajištěný "infarkt" a "kolaps", který Vám do špitálu už dovezou záchranáři do budovy nemocnice s komplementem a intenzivními i akutními lůžky, je v terenu jiný. Včetně vnějších podmínek "scény" (brodění mezi kuřincema, vytasené nože našich méně přizpůsobivých spoluobčanů, hysterie příbuzných, nebo vánice či liják, plná hospoda přiožralých pololékařů aj.aj.). Vy už máte na příjmu pacienta zpravidla z nejhoršího vybabraného (včetně exkrementů) a hlavně KLID NA PRÁCI. Vy už můžete bádat jenom nad tou pracovní diagnozou, kterou záchranář stanovil. A v případě, že pacient není přivezen RLP (tedy lékařskou posádkou), ale RZP (tedy s profesionálním záchranářem- nelékařem), vězte, že není v jeho kompetenci nechat pacienta doma. On Vám ten "kolaps" nebo "infarkt", který se Vám na příjmu zdá nebo během hospitalizace ukáže jako "neinfarkt" či "nekolaps" prostě přivést do ZZ musí. Ale vězte, že v rámci svých možností, výbavy sanitního vozu a svých kompetencí včetně konference s lékařem ZZS po telefonu, udělá všechno, co může.

mladsi lekar Re:Re:Re:Re:Re:Markéta Hellerová, náměstkyně ministra pro zdravotní péči  | 29. 07. 2008 22:32

Kdyz sam lekar RZP rekne, ze pacienta privezl hlavne proto ze to chtela rodina a jeste pri odchodu mu rika, ze pujde hned domu (a na zpravu napise NACA 3 - nutna hospitalizace :-)), je nekde chyba.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné