Záchranka se bude stěhovat

Nové stanoviště pro výjezdy zdravotnické záchranné služby vznikne již brzy v Uherském Hradišti. Záchranka se z nevyhovujících prostor u hasičů přestěhuje do areálu nemocnice. I po přemístění však zdravotníky mohou potkat komplikace.

Železniční podjezd směrem na Štěpnice, tedy jediná oficiální cesta do zdravotnického areálu, totiž bývá po větších deštích často zatopený. Naposledy se tak stalo při bouřkách o minulém víkendu.

„Tento problém hrozí při každé větší průtrži mračen či při povodních, letos jsme tam vyjížděli už dvakrát nebo třikrát. Většinou jde ale o krátkodobou záležitost,“ informoval mluvčí Hasičského záchranného sboru Zlínského kraje Ivo Mitáček.

Podle něj se podjezd zatopený vodou může stát pastí pro všechny řidiče, kteří do místa riskantně vjíždějí. „Při povodních se tam protlačí spodní voda, v případě vydatného deště zase místo může být zaplaveno tak rychle, že odvodové kanály nestačí vodu odebírat,“ vysvětlil Mitáček. Jak říká, je pak otázkou deseti až patnácti minut, než voda samovolně odteče.

„Nejkomplikovanější situace je, když se odtok ucpe naplaveninami či nečistotami a hrozí, že bude podjezd zaplavený delší dobu. V tom případě vyjedou naše vozy a vodu odčerpají,“ pokračoval Mitáček. Díky zásahu hašičů, pro které je tato přístupová cesta k nemocnici prioritní, tak dopravní omezení netrvají déle než několik desítek minut, maximálně půlhodiny.

O potížích s vodou v železničním podjezdu ví i na Městském úřadě v Uherském Hradišti. Mají však řešení. „V případě zaplavení příjezdové cesty k nemocnici máme k dispozici objízdnou trasu, která vede ulicemi Za Tratí, Průmyslovou a Svatováclavskou. Ulice Za Tratí je za normálních podmínek neprůjezdná,“ vysvětlila již dříve mluvčí hradišťské radnice Petra Zemčíková.

Do nového se záchranáři přestěhují v příštím roce. „Zlínský kraj jako zřizovatel plánuje vybudovat nové stanoviště zdravotnické záchranné služby v Uherském Hradišti, v současné době finišují práce na věcech nutných pro získání stavebního povolení,“ uvedl tiskový mluvčí Zlínského kraje Milan Plesar. Nová budova by se měla začít stavět na počátku příštího roku a její odhadovaná cena je třicet milionů korun.

V současné době zdravotníci sídlí ve stísněných prostorách, když využívají zázemí hradišťských hasičů. Například garáže slouží jen pro dvě sanitky, zbylé musejí i v zimě parkovat venku. „Podmínky, které dnes v Uherském Hradišti záchranáři mají, jsou velmi nedůstojné a nepraktické. Nedávají dostatečně dobré zázemí všem těm, kteří v oblasti záchrany lidských životů pracují,“ poznamenal dříve statutární náměstek hejtmana Zlínského kraje LiborLukáš.

Nová budova má mít v prvním podlaží pět garážových stání pro sanitky, sklady na zdravotnický materiál, léky, prádlo a další věci, prostory k desinfekci či dílnu. Ve druhém bude umístěna služebna, kde záchranáři čekají na výzvu k výjezdu. Dále zde bude zasedací místnost, zázemí zaměstnanců, služebny lékařů a kanceláře. Hejtmanství buduje nová výjezdová stanoviště zdravotnické služby postupně.

Nových prostor se už například dočkali záchranáři ve Zlíně, ve Valašských Kloboukách, v Uherském Brodě a ve Valašském Meziříčí.

Ohodnoťte tento článek!