Přejít na obsah

Záchranka se má ženě omluvit za převoz dítěte z domu do porodnice

zpět
29.2.2016
spravedlnost, soud, zákony, justice
zvětšitspravedlnost, soud, zákony, justiceZdroj: Shutterstock

spravedlnost, soud, zákony, justice | Zdroj: Shutterstock

 

Jihomoravská záchranná služba se má omluvit matce z Brna za to, že ji po domácím porodu v roce 2010 donutila i s novorozencem přejet do porodnice. Rozhodl o tom brněnský krajský soud. Soudce Michal Ryška zároveň nařídil vedení záchranky, aby matce dítěte a dítěti samotnému vyplatila celkové odškodné 100.000 korun.

Vedení záchranky ale pochybení odmítá. Zdravotníci se proti rozsudku odvolali k olomouckému vrchnímu soudu.

Chlapci, jehož se případ týká, bude v neděli šest let. Spor o to, zda byla v právu matka, nebo lékař jihomoravské záchranné služby, trvá od narození dítěte.

„Nutno podotknout, že záchranná služba nebyla do bytu matky volána jako k akutnímu případu. Případ není o tom, že lékař zachránil dítěti život. O takovouto situaci v této věci rozhodně nešlo,“ uvedl soudce. Matka chlapce odmítala převoz dítěte s odůvodněním, že při jeho zdravotní prohlídce na místě se nezjistily žádné potíže a převoz není nutný.

Ředitel záchranky Milan Klusák po rozsudku řekl ČTK, že pokud by lékař netrval na převozu, mohl být nyněnjší soud nikoli o tom, jaká jsou práva matek po porodu, ale o pochybení lékaři kvůli nedostatečné péči o dítě. Ředitel zdůraznil, že záchranáři našli v jedné místnosti s novorozencem i psy obyvatel bytu, dále opilého otce. Hygienické podmínky podle Klusáka nebyly dostačující.

„Jednal paternalisticky (lékař) v tom ohledu, že jednal za matku, přičemž k tomu nebyly dány podmínky. Ze záznamů jasně plyne lékařova úporná snaha najít jakýkoli důvod pro převoz dítěte do porodnice. Ve skutečnosti jej ale neměl,“ řekl v minulosti ke kauze soudce Ryška. Verdikt v případu, shodný s těmi předchozími, vynesl dnes již potřetí. Kauzu provází odvolání a v minulosti o ní jednal také Ústavní soud, který dospěl k závěru, že Ryška není podjatý a může o ní dále rozhodovat.

Dnes třiatřicetiletá žena přivedla 28. února 2010 při svém třetím porodu na svět syna v bytě v brněnské Údolní ulici. Nachází se několik set metrů od porodnice Na obilním trhu. Porod byl rychlý a bez komplikací, žena do porodnice nechtěla. S manželem přesto přivolali záchranáře. Chtěli mít jistotu, že je vše v pořádku.

Na místo dorazili záchranáři a začala dramatická pře o další osud dítěte. Lékař tvrdil, že musí jet do porodnice, rodiče to ale odmítli. Nakonec svolili, že do ní dorazí později sami, ale lékaři to nestačilo. Nechal přivolat policejní hlídku. Teprve pak žena souhlasila s okamžitým převozem. Z verdiktu soudu ale vyplývá, že k takovémuto rozhodnutí neměl lékař právo.

Matka byla podle Ryšky oprávněna rozhodnout, že zůstává s dítětem doma, protože podle dokumentace nešlo dítěti o život.

„Rozhodně nechci, aby kdokoli vnímal rozhodnutí jako rozhodnutí příliš liberálního soudce. Celé je to o tom, že nebyly objektivní podmínky pro převoz dítěte do porodnice,“ uvedl soudce. Lékař si měl podle něj opatřit od matky tzv. negativní revers, tedy potvrzení, že odmítá další zdravotnickou péči a vše by prý bylo v pořádku.

Zatímco záchranná služba by se měla za postup lékaře omluvit a platit odškodné, v minulosti mu tehdejší prezident Václav Klaus udělil Zlatý záchranářský kříž za výjimečný přínos pro záchranářství. Lékař ho dostal in memoriam, protože před časem zemřel.


Komentovat článek: Záchranka se má ženě omluvit za převoz dítěte z…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

2 nejnovější komentáře k článku Záchranka se má ženě omluvit za převoz dítěte z…

Komentáře

další 2 komentáře
XXX Negativní reverz?  | 3. 03. 2016 19:37

Pokud vím, nemůže dle názoru Právní kanceláře ČLK rodič podepsat za dítě negativní reverz, neboť by se tak vystavil možnému postihu za zanedbání péče o dítě, jelikož by se na zanedbání spolupodílel s rodiči. Neudělal bych na místě lékaře nic jiného, stejně jako asi drtivá většina lékařů ZZS i ostatních. Navíc lékař, který tuto situaci řešil, údajně zemřel v přímé souvislosti se stresem daným řešením této kauzy. Velmi by mě zajímalo, jak by situaci řešil na místě lékaře sám soudce Ryška. Jestli by řešil toto také šest let nebo více, jistě by dítě mezitím šlo do první třídy.

Petr Jeníček  | 1. 03. 2016 15:38

Nerozumím, jak to ,že matka není stíhána za zneužití RZS . Podle svých vlastních slov neměla důvod jí volat a blokovala jí pro evt. jiného pacienta , který by jí potřeboval. Dále je s podivem, že je šikanována záchranná služba za to, že nadřadila zájem narozeného dítěte nad zájem matky ( otce těžko, ten prý byl opilý).Neznám lékaře , který by novorozence nepřevezl z takového čurbesu, který je v článku popisován, do zdravotnického zařízení.Je mi jasné, že nic- kromě vlastní hořké zkušenosti-nepřesvědčí pana soudce, aby se hlouběji zamyslel nad souvislostmi.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné