Záchranka v Pardubickém kraji má dvě nové základny

Zdravotnická záchranná služba (ZZS) Pardubického kraje má dvě nové výjezdové základny. V Poličce na Svitavsku byla postavena nová budova, v Hlinsku na Chrudimsku záchranářům slouží po rekonstrukci objekt, který původně patřil veterinární správě.

Výstavba nových základen ještě není u konce, řekl ČTK při jejich slavnostním otevření ředitel ZZS Pavel Svoboda.

„Máme v plánu výjezdovou základnu Holice, Chrudim, Vysoké Mýto a Pardubice. Vše stárne, někde jsme v nájmech u hasičského sboru, někde v městském majetku. Rád bych měl naše posádky v majetku svém,“ uvedl Svoboda. Objekty by měly stát u velkých silnic, aby se vozy nemusely prodírat centrem měst a zvýšily svůj akční rádius.

Vybudování každé z obou základen stálo přibližně 11 milionů korun, na oba projekty získal Pardubický kraj jako zřizovatel ZZS dotace z Regionálního operačního programu. V Poličce dříve záchranáři vyjížděli z nemocnice a prostory již nevyhovovaly jejich potřebám. Jedním z důvodů rekonstrukce budovy bývalého veterinárního střediska v Hlinsku byl komplikovaný výjezd z polikliniky, kde dříve záchranka sídlila, a následný průjezd městem. Nyní mohou sanitky vyjet přímo na státní silnici I/34. Kromě garáží obsahují základny zázemí pro posádku a vybavení vozidel, sklad léků a desinfekční místnosti.

Záchranka má v Pardubickém kraji 16 výjezdových stanovišť. Na některých slouží tříčlenná nebo dvoučlenná posádka s lékařem a sestava s řidičem a zdravotnickým záchranářem, na dalších jen jedna nebo dvě z nich. Bez lékaře pracuje polovina všech sanitních vozidel z celkových 29 posádek. Od příštího roku bude další posádka v Hlinsku.

ZZS nedávno získala 25 nových sanitních vozů, které s plným vybavením pořídila z dotace z Integrovaného operačního programu za 79 milionů korun. Vozy byly plošně rozděleny na výjezdová stanoviště v regionu.

Ohodnoťte tento článek!