Přejít na obsah

Záchranka v Pardubickém kraji stále nemá dostatek lékařů

zpět
21.7.2015
sanitka, záchranka
zvětšitsanitka, záchrankaZdroj: Shutterstock

sanitka, záchranka | Zdroj: Shutterstock

 

Zdravotnická záchranná služba Pardubického kraje stále nemá dostatek lékařů. Například v Moravské Třebové na Svitavsku musí jezdit přes prázdniny kvůli dovoleným tři dny v týdnu sanitky jen s vyškoleným záchranářem. Sehnat další lékaře je však téměř nemožné, řekl ČTK ředitel záchranky Pavel Svoboda.

„Je to plošný problém. Chybí lékaři v nemocnicích, zubaři, stárnou praktičtí lékaři. Ví se to už dávno, ale k mému úžasu s tím nikdo nedělá nic centrálně,“ uvedl Svoboda.

Ten se snažil situaci čelit větším podílem posádek s vysokoškolsky vzdělaným záchranářem. Lékaři pak jezdí jen ke skutečně naléhavým případům a vypomáhají i mimo svou primární oblast působnosti. Zatímco v roce 2010 byl lékař v 15 z více než 20 posádek, nyní je jen ve 12 z 28. Přesto se podle Svobody dostupnost akutní zdravotní péče nezhoršila, neboť u téměř tří čtvrtin výjezdů není přítomnost lékaře nutná.

Záchranka musela od června dočasně omezit i noční služby lékařů na výjezdové základně záchranky v Poličce na Svitavsku, neboť dva doktoři dlouhodobě onemocněli. V Žamberku na Orlickoústecku už rok a půl lékař neslouží v noci. Noční dobu vykrývají posádky s lékařem z okolí. Naopak v Červené Vodě na Orlickoústecku vloni jedna posádka se záchranářem přibyla.

Moravská Třebová spolu s blízkou Poličkou a Jevíčkem zvažují, že budou iniciovat jednání s praktickými lékaři z regionu, zda by nebyli ochotni služby u záchranky zajišťovat.

Podle Svobody by situaci nezměnilo ani lepší odměňování a motivace lékařů. Ti by navíc, pokud by přešli jako kmenoví zaměstnanci k záchrance, zase chyběli v nemocnicích. Například v Přelouči na Pardubicku radnice před časem nabízela lékařům byt a příspěvek na plat, avšak bezvýsledně.


Komentovat článek: Záchranka v Pardubickém kraji stále nemá…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

Komentáře

Do této diskuse prozatím nikdo nepřispěl.

přidat komentář
 
 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné