Záchranka vrátí přeplatky VZP

Záchranná služba Zlínského kraje zřejmě bude muset vrátit Všeobecné zdravotní pojišťovně (VZP) zhruba 1,2 miliónu korun za přeplatky z let 2000 a 2001. Kraj coby zřizovatel záchranek se podle radního Zlínského kraje Bronislava Fuksy (ODS) nebude vrácení peněz bránit…

ZLÍN – Přeplatky půjdou z účtu záchranné služby, řekl pro ČTK Fuksa. O tom, že záchranné služby musejí VZP přeplatky vrátit, rozhodl nedávno Nejvyšší soud v Brně.

Na činnost záchranné služby by vrácení přeplatků nemělo mít žádný vliv. „Záchranka má nyní na účtu asi šest miliónů korun na svou činnost. Peníze tedy má z čeho vrátit,“ uvedl radní.

Kraj bude podle jeho slov ve spolupráci s Asociací krajů ČR nadále situaci sledovat a hledat příčiny pochybení. „Napříště bychom se podobným chybám měli vyhnout. Kraj by měl dostávat jen takové peníze, které odpovídají skutečnosti, aby se pak nemusely žádné vracet,“ poznamenal radní.

Tajemník ředitele VZP ve Zlínském kraji Petr Šopík řekl pouze to, že může tlumočit oficiální vyjádření pojišťovny. Uvádí se v něm, že VZP si rozhodně nežádá, aby se celá věc negativně projevila na činnosti záchranek, a tím i na péči o pacienty.

Pojišťovna se nejspíš pokusí domluvit na nějakém splátkovém kalendáři. Z rozhodnutí Nejvyššího soudu může pojišťovna po provozovatelích 44 zdravotních záchranných služeb v Česku vymáhat více než čtvrt miliardy korun.

ČTK

Záchranka vrátí přeplatky VZP
Ohodnoťte tento článek!